Czy wasze dzieci reagują na pełnię księżyca?

Czy są noce, kiedy w Twoje dziecko wstępuje ‘diabeł’? Kiedy maluch ma cały czas ochotę na zabawę? Czy zastanawiałaś się kiedyś, że może mieć to związek z pełnią księżyca?

dzieci przy pełni księżyca

Kochane Mamy, rzecz niesłychana, ale okazuje się, że niektóre dzieci reagują na pełnię księżyca, a ich zachowanie zmienia się wraz z fazami księżyca. Podsłuchałam w autobusie rozmowę dwóch mam, które załamywały ręce przed kolejną fazą. Po drobnym wywiadzie środowiskowym okazuje się, że ich dzieci nie są bynajmniej wyjątkiem, a reakcja na pełnię księżyca zdarza się dzieciom często. Dlaczego podczas pełni dzieci spać nie chcą, a dorośli czują, że spaliby jak… niemowlęta?

Nauka nie do końca jest w stanie podać odpowiedź na to pytanie. Pojawiają się hipotezy, że ma to związek z melatoniną, która odpowiada między innymi za regulowanie snu. Gdy jest jasno, na przykład w czasie pełni, jest jej mniej w organizmie. Inni wysuwają wnioski, że fazy księżyca mają wpływ na gospodarkę wodną organizmu – podobnie jak w przyrodzie, gdzie fazy księżyca powodują przypływy i odpływy wody w morzach. Rzetelne badania na ten temat nie zostały przeprowadzone i wszystkie odpowiedzi na to pytanie są wyłącznie hipotezami.

Naukowcy potwierdzają jednak, że podczas pełni Księżyca ludzki organizm pracuje zupełnie inaczej. Dlatego też dzieci mają kłopoty ze snem i się nie wysypiają. Podobno ludzki organizm zawsze reaguje na fazy księżyca, a w czasie pełni dodatkowo skraca się sen. Nie są to jakieś ekstremalne długości – średnio w czasie pełni dzieci śpią o 5 minut krócej. Ta zmiana w długości snu nie powoduje oczywiście żadnego zagrożenia dla dzieci. Aktualnie prowadzone są dalsze badania w celu ustalenia, czy cykle księżyca mają wpływ na biologię człowieka.

Tyle nauka, a jak to wygląda w praktyce mam? Poniżej ukazujemy zebrany katalog zachowań dziecięcych. Jeśli Twoje dziecko również reaguje na pełnię księżyca, koniecznie napisz do nas!

  1. Dziecko mruczy przez sen.
  2. W połowie nocy kładzie się na brzuch i macha nogami aż się zmęczy. Czasami przy tym piszczy tak, jakby to była świetna zabawa.
  3. Dziecko lunatykuje. Samodzielnie wydostaje się z łóżka i chodzi po domu.
  4. Tańczy na łóżku w środku nocy, a potem tego nie pamięta.
  5. Bardzo głośno krzyczy przez sen.
  6. Chce się bawić. Rozkłada zabawki i nie zwraca uwagi na późną godzinę. Zachowuje się jak podczas najbardziej aktywnych godzin popołudniowych.
  7. Szarpie rodziców, staje się nieznośne, dokazuje.
  8. Jest bardzo pobudzone, żądne nowych doznań i umiejętności. Jedna z mam twierdzi, że córka nauczyła się szybko siadać właśnie przez pobudzenie spowodowane pełnią księżyca.
  9. Dziecko biega po domu, zapala wszystkie światła, budzi domowników i mówi, że już jest jasno, więc jest dzień i pora wstawać (mimo że to dopiero 2 w nocy!).
  10. Mimo że korzysta już z nocnika i nawet na noc nie zakłada się mu pampersów, w czasie pełni potrafi załatwić się na dywan albo do doniczki. Nie budzi przy tym rodziców.

ap

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Lidka
2018-10-25 21:54:34

Obydwaj synkowie podczas pełni źle sypiali, młodszy 8 mies. budzi się często w nocy i marudzi, nie chce mu się spać. Gdy go kładę do łóżka płacze, wierci się, nie może i nie chce zasnąć, od urodzenia źle sypia podczas pełni. Starszy na szczęście już z tego wyrósł, śpi całą noc ale niewątpliwie miewa problemy z zaśnięciem podczas pełni.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ziejka
2018-10-22 08:10:35

Moja 7 miesięczna córka budzi się chwile po północy i niespi do 4 w tym czasie gada do siebie. Drapie mnie po ręce, kręci się i oczy ma jak 5 zł. I nawet po tak małej ilości snu budzi się jak zawsze o 6 lub 7 wyspana całkowicie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz