Regeneracja wątroby. Wszystko, co warto wiedzieć o utrzymaniu wątroby w dobrym zdrowiu

Wątroba to niesamowity organ naszego ciała, który posiada zdolność autoregeneracji.

Częściowo wycięta wątroba już po kilku tygodniach potrafi powrócić do wcześniejszych rozmiarów. Narząd usuwa z naszego organizmu toksyny i dba o to, żeby nie doszło do zatrucia. Oprócz tego metabolizuje tłuszcze, węglowodany i białka. Wątroba pełni ogromną liczbę funkcji w naszym ciele, a bez niej życie jest niemożliwe. Jak utrzymać wątrobę w dobrym zdrowiu i wspomagać jej regenerację.

Wątroba, czyli niesamowity narząd, który może tak wiele!

Ten nasz największy wewnętrzny organ będący również jednocześnie największym gruczołem pełni kluczowe role dla zdrowia całego naszego ciała. Narząd wazy ok. 1,3 kg i znajduje się po prawej stronie jamy brzusznej pod klatką piersiową.

Wątroba pomaga m.in. w trawieniu oraz krzepnięciu krwi (produkuje białka niezbędne do krzepnięcia krwi), usuwa bakterie i wirusy, tworzy białka i magazynuje cukier oraz tłuszcz. Zamienia makroskładniki (tłuszcze węglowodany, białka) w energię lub substancje, które organizm może przechowywać. Wszystko, co trafia do naszego ciała z pożywienia i picia jest przetwarzane przez wątrobę. Organ można więc porównać do wielkiej fabryki zlokalizowanej w naszym organizmie. Potrzebujemy wątroby do wykonywania ponad 500 różnych funkcji, dlatego kiedy pojawiają się komplikacje zdrowotne z nią związane, szybko to odczuwamy. Całe nasze ciało zaczyna gorzej działać i obniża się nasze samopoczucie.

Do jednych z najważniejszych funkcji wątroby, bez których nasze życie stale narażone byłoby na ryzyko, jest zdolność neutralizowania przez nią toksyn. Jako toksynę uszkadzająca ten narząd na pierwszym miejscu wymienimy alkohol (powoduje przecież marskość wątroby), ale wątroba wyłapuje wszystkie szkodliwe substancje znajdujące się w jedzeniu oraz lekach. Nie tylko alkohol powoduje jej niszczenie i z czasem obumieranie.

Komórki wątroby – hepatocyty produkują żółć biorącą udział w trawieniu tłuszczów pokarmowych. Wątroba kontroluje poziomy cukru i uwalnia zgromadzone zapasy do krwi, kiedy poziom cukru się obniża. Gruczoł przechowuje również witaminy i minerały i przekazuje je do organizmu, kiedy są mu potrzebne. Wątroba pozbywa się też starych i uszkodzonych komórek.

Narząd działa tak kompleksowo, że niemożliwe jest stworzenie sztucznej maszyny, która zastępowałaby jego funkcje (tak jak np. urządzenie do dializ w przypadku problemów z nerkami).

Regeneracja wątroby a detoksykacja

Wątroba to jedyny organ wewnętrzny w naszym organizmie, który potrafi się sam regenerować http://essentiale.pl/regeneracja-watroby. Wystarczy, że w organizmie pozostanie 25% komórek wątrobowych, żeby wątroba po jakimś czasie (nawet w czasie 6-8 tygodni) powróciła do swoich poprzednich rozmiarów. W trakcie odnawiania się nie traci jednocześnie swoich funkcji i wykonuje wszystkie swoje zadania.

Kiedy u myszy wycięto 2/3 wątroby, narząd odzyskał swoje rozmiary po 5-7 dniach. U ludzi proces trwa dłużej, jednak to, że w ogóle wątroba potrafi się sama odbudować jest już niesamowite.

Każdego dnia wątroba wykonuje mnóstwo pracy, żeby ciało dobrze działało. Narząd jest stworzony do tego, żeby radził sobie z toksynami i oczyszczał z nich nasz organizm. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych kuracji odtruwających i wspomagających w ten sposób pracę wątroby. Organ będzie doskonale radził sobie z codziennymi zadaniami, jeśli zadbamy o zbilansowaną dietę bogatą w świeże warzywa, owoce, węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze i pełnowartościowe białko.

Wzmożoną pracę wątroba musi wykonywać podczas choroby bakteryjnej lub wirusowej, po mocno zakrapianej imprezie i po spożyciu naturalnych ziół i przypraw, które mogą spowodować zatrucie wątroby.

Jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia, tj. odpowiednio się odżywiamy, utrzymujemy prawidłową masę ciała, regularnie uprawiamy aktywność i nie mamy predyspozycji genetycznych do chorób wątroby, nasz organ powinien być w całkiem dobrym stanie.

Co regeneruje wątrobę i jak dbać o ten najważniejszy narząd?

Błony komórkowe komórek wątroby zbudowane są z fosfolipidów, czyli tłuszczów. Dzięki charakterystycznej dwubiegunowej budowie cząsteczek fosfolipidów, związki mogą tworzyć selektywnie przepuszczalną błonę komórkową. Oznacza to, że wybiórczo przepuszczają określone rodzaje cząsteczek, a inne zatrzymują, co warunkuje prawidłowe działanie komórki. Więcej o fosfolipidach przeczytamy w artykule http://essentiale.pl/fosfolipidy.

Spożywanie wysokotłuszczowych pokarmów, nadużywanie alkoholu, długotrwałe przyjmowanie leków oraz zakażenie wątroby pewnymi wirusami powoduje uszkadzanie błon komórek wątrobowych. Żeby więc przyspieszyć regenerację tych błon i przywrócić komórkom pełną sprawność, trzeba uzupełnić dietę o niezbędne fosfolipidy. Związki przyjmuje się w formie leków roślinnych zawierających fosfolipidy, których organizm sam nie umie zsyntetyzować.

To, co regeneruje wątrobę, to przede wszystkim dieta bogata w źródła fosfolipidów, czyli jaja, soję, orzechy włoskie, kiełki pszenicy, płatki owsiane, szparagi i wątróbkę wołową. Wątroba do pełnej regeneracji potrzebuje też odpoczynku od napojów alkoholowych oraz przyjmowanych leków. Z wiekiem spada zdolność do regeneracji i jeśli mocno nadużywaliśmy nasz największy organ, możemy zacząć odczuwać tego skutki.

Żeby chronić wątrobę przed nadmiernym wysiłkiem związanym z regeneracją, unikajmy łączenia leków ze środkami naturalnymi lub alkoholem. Niektóre substancje roślinne w połączeniu z lekami mogą tworzyć bardzo toksyczne związki, których wątroba będzie musiała się pozbyć. Wszystko, co trafia do naszego organizmu, przechodzi przez filtr, jakim jest wątroba. Kiedy więc malujemy, używamy rozpuszczalników i substancji drażniących, ograniczmy ich wdychanie, zakładając maseczkę.

Choroby wątroby upośledzające prawidłowe działanie organu

Wirus żółtaczki typu A, B oraz C w największym stopniu wpływa na prawidłowe działanie wątroby. Każdy z rodzajów żółtaczki jest przekazywany w inny sposób i inaczej też oddziałuje na komórki wątroby. Najmniej groźną, czyli żółtaczką typu A możemy zarazić się, pijąc brudną wodę lub spożywając jedzenie skażone wirusem. Choć tym typem żółtaczki stosunkowo łatwo się zarazić, choroba nie jest długotrwała.

Żółtaczka typu B przekazywana przez krew, stosunki seksualne oraz podczas narodzin należy do głównych przyczyn powodujących raka wątroby. Choroba daje się leczyć, a najskuteczniejszym sposobem jej zapobiegania jest szczepienie ochronne.

Żółtaczka typu C, na którą obecnie nie ma jeszcze szczepienia, to choroba, która przez wiele lat może nie dawać objawów. Choć dostępne są leki skuteczne w 99% przypadków, zbyt późno diagnozuje się chorobę. Kiedy regeneracja wątroby nie jest już możliwa i dochodzi do niewydolności, lek na żółtaczkę typu C niewiele już zdziała.

Komórki wątroby mają niebywałą zdolność do regeneracji. Dzięki temu, że stale się odnawiają, przez długie lata cieszymy się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Żeby więc chronić wątrobę, prowadźmy zdrową dietę z ograniczeniem tłuszczów nasyconych, cukrów (w tym również fruktozy) i alkoholu. Nasza wątroba potrzebuje też regularnej aktywności oraz utrzymywania prawidłowej masy ciała.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

l https://www.medicalnewstoday.com/articles/305075.php

l https://www.health.com/hepatitis-c/liver-facts

l https://www.prevention.com/health/a20488879/important-liver-facts/

l http://essentiale.pl/fosfolipidy

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz