Rodzice mogą nie wiedzieć o wadzie słuchu dziecka

Aż 60 proc. rodziców dzieci, u których badania słuchu wykazały nieprawidłowości, nie podejrzewało problemu u swoich pociech.

dziewczynka słuch

Badania przesiewowym słuchu poddano już ponad milion dzieci ze szkół podstawowych w gminach i miastach na terenie całego kraju. Stwierdzono, że nawet co 5-6 dziecko może mieć problemy ze słuchem, znacząco utrudniające rozwój i naukę.

Z danych zebranych w trakcie pięciu lat trwania kampanii społecznej Narodowy Test Słuchu wynika, że Polacy z roku na rok słyszą coraz gorzej. Jest to problem, który zaczyna dotykać coraz młodszą grupę społeczną. Okazuje się, że ponad 40 proc. przebadanych Polaków ma problemy ze słuchem. Przyczyną jest przede wszystkim wszechobecny hałas na ulicach miast i w miejscach publicznych. Dużym obciążeniem dla słuchu jest hałas w dyskotekach, ale również konsole do gier, komputery, głośna muzyka w samochodzie, pracy.

Są miejsca w kraju, dla których dane są zatrważające. Najgorsze wyniki testu zanotowane zostały w 2015 r. w miejscowości Czarna Białostocka, gdzie na wadę słuchu cierpiało… 53 proc. mieszkańców.  Jak podkreślają naukowcy, człowiek zaczyna tracić komórki słuchowe już po 20. roku życia,

- Badania przesiewowe narządów zmysłów to inwestycja, która, po pierwsze, pozwala chorym na szybszą diagnozę i leczenie, a po drugie, może w przyszłości dać duże oszczędności w systemie opieki zdrowotnej - mówi prof. Piotr Skarżyński, sekretarz naukowy konferencji pt. Wytyczne w Otologii Towarzystwa Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz