Rodzice pozywają państwo o milion złotych za powikłania szczepienne u dziecka

Rodzice chcą od Skarbu Państwa milion złotych odszkodowania i 2 tys. zł dożywotniej renty dla dziecka za trwały uszczerbek na zdrowiu wywołany szczepieniem.

szczepienie noworodka

U dziecka wystąpiła gruźlica poszczepienna. Pozew wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Rodzice, których dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek szczepień, zamierzają wykazać odpowiedzialność Skarbu Państwa za ten skutek. Są zdania, że skoro państwo wprowadziło obowiązek szczepienia dziecka w pierwszej dobie, a oni się do niego zastosowali, to państwo powinno wziąć na siebie za to odpowiedzialność – informuje mec. Arkadiusz Tetela, pełnomocnik rodziców.

To pierwszy tego typu pozew przeciwko państwu polskiemu. Do tej pory pozywano firmy farmaceutyczne, przychodnie, szpitale lub lekarzy. Szanse na odszkodowanie są duże, gdyż lekarze potwierdzili, iż choroba była następstwem szczepienia – twierdzi adwokat.

Ministerstwo Zdrowia komentuje, że rodzice mają prawo domagać się odszkodowania, nie precyzuje jednak, od kogo.

Jeżeli dziecko doznało uszczerbku na zdrowiu, rodzice mają prawo dochodzić swoich racji. Tym bardziej jeśli chodzi o błąd w stosowaniu substancji, a nie działanie niepożądane wpisane w ryzyko terapii – mówi minister.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz