Rogowacenie ciemne - objaw poważnych problemów ze zdrowiem

Wygląda jak brud, a w rzeczywistości może być objawem poważnych chorób. Twoje dziecko ma coś takiego na skórze? Niezwłocznie udaj się z nim do lekarza!

rogowacenie ciemne

Plamy na skórze

Acanthosis nigricans czyli rogowacenie ciemne. Ponieważ najczęściej występuje na szyi (a także pod pachami, na dłoniach i karku), rodzice zazwyczaj mylą je z brudem. Jest to zaburzenie pigmentacji skóry objawiające się miejscowym występowaniem brązowych zabarwień. Powodem tego jest proces nieprawidłowego, przyśpieszonego powielania się komorek skóry.

Rogowacenie ciemne jako objaw poważnej choroby

Jako mamy powinnyśmy być czujne. Kiedy dziecko nie jest w stanie "domyć" szyi, wówczas przyjrzyj się jego skórze bliżej. Zwróć na nią baczniejszą uwagę zwłaszcza wtedy, gdy Twoja pociecha ma ciemniejszą karnację. Najczęstszą przyczyną rogowacenia ciemnego jest cukrzyca II stopnia i stany przedcukrzycowe. Niestety, może być ono także objawem poważniejszych chorób, takich jak gruczołowy rak żołądka, nowotwór trzustki, choroby nadnerczy, choroby przysadkimózgowej i niski poziom hormonów tarczycy. Rogowacenie ciemne często związane jest także z otyłością i przyjmowanymi lekami.

Rozpoznać przyczynę i leczyć

Lekarz z łatwością oceni i potwierdzi, czy Twoje podejrzenia są słuszne. Jeśli wzrokowo rozpozna rogowacenie ciemne u Twojego dziecka, będzie chciał znaleźć tego przyczynę. Zleci testy na poziom glukozy we krwi i poziom insuliny na czczo. Jeśli wykluczy cukrzycę, najprawdopodobniej wykona biopsję skóry, próby wątrobowe, gastroskopię i testy na poziom hormonów tarczycy, aby wykluczyć inne przyczyny zmian skórnych.

Zwróć także uwagę na to, czy Twoje dziecko regularnie nie narzeka na bóle głowy, nie jest rozdrażnione i nie ma wzmożonego pragnienia. To także mogą być objawy, obok rogowacenia ciemnego, poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Jedno jest pewne - pozornie błahy defekt kosmetyczny może być objawem poważnych schorzeń. Dlatego pod żadnym pozorem nie lekceważ go - także u siebie i swoich dorosłych bliskich!

A.L-S

>>>

Na zdjęciach DALEJ zobacz, jak wygląda rogowacenie ciemne.

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz