Rotawirus u dziecka: objawy i leczenie

Ostra biegunka i wymioty mogą oznaczać zakażenie rotawirusem.

rotawirus

Rotawirusy są patogenami wywołującymi biegunki. Niemowlę zakażone rotawirusem musi być hospitalizowane, starsze dzieci muszą przestrzegać ścisłej diety i być nawadniane. Choroba ma ostry przebieg i może być niebezpieczna dla dzieci warto więc jej zapobiegać, przestrzegając zasad higieny osobistej. Możesz też zaszczepić dziecko przeciwko rotawirusom.

Zakażenie rotwirusem

Naukowcy wyróżniają aż siedem jego grup. Trzy z nich są zaraźliwe dla ludzi: A, B, C. Najczęściej infekcje wywołuje wirus z grupy A. Zakazić można się nim drogą pokarmową lub kropelkową. Nie bez znaczenia jest higiena, dlatego małe dzieci, które jeszcze samodzielnie nie dbają dobrze o higienę, łatwo mogą ulegać zakażeniom.

Zakażona osoba już dwa dni przed pierwszymi objawami i nawet 30 dni po ustąpieniu objawów wydala ze stolcem duże ilości cząsteczek wirusa. To czas, w którym bliscy chorego są najbardziej narażeni na zakażenie. Rotawirusy pomogąprzenosić się na brudnych rękach, przez nieodkażona deskę klozetową, czy klamkę. Do zakażenia może dojść również przez spożycie pokarmów niepoddanych obróbce termicznej, które miały kontakt z osobą zakażoną. Chora osoba może zarażać, także kichając lub kaszląc.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz