Rozdzielono bliźnięta syjamskie zrośnięte wieloma narządami [VIDEO]

Anna i Hope Richards otrzymały nową szansę. Siedmiogodzinna operacja rozdzielenia sióstr zakończyła się sukcesem. 

syjamskie1

Rodzice, Jill i Michael Richards z Północnego Teksasu, wiedzieli na długo przed urodzeniem córek, jaki jest stan bliźniaczek. Zdiagnozowano je podczas rutynowego badania USG. Dziewczynki na świat przyszły drogą cesarskiego cięcia 29 grudnia 2016 r. Były złączone klatkami piersiowymi i częścią brzucha. Miały też wspólną wątrobę i przeponę, a ich serca łączyło duże naczynie krwionośne.

Jedno na każde 200 tys. żywych narodzin na świecie to połączone bliźniaki. Chociaż istnieje wiele szpitali wyposażonych w odpowiednią aparaturę pozwalającą je oddzielić, 35 proc. noworodków żyje zaledwie dzień. Zrośnięte ze sobą bliźnięta są niezwykle rzadkie, co sprawia, że ​​przyczyny tego stanu są trudne do dokładnego zbadania. Powstają, gdy pojedyncze zapłodnione jajeczko rozpada się na wczesnym etapie rozwoju zarodkowego. Ale proces ten nie jest natychmiastowy, a w rzadkich przypadkach, gdy jajeczko nie rozszczepia się całkowicie, oba płody zostają złączone rosnącymi narządami i częściami ciała.

Mogą być połączone prawie w każdym punkcie, chociaż bliźnięta zrośnięte klatką piersiową, takie właśnie jak Anna i Hope, są najbardziej rozpowszechnioną formą, stanowiąc ok. 28 proc. wszystkich zrośniętych noworodków. Lekarze nie są pewni, dlaczego tak się dzieje, ale bliźnięta syjamskie to zazwyczaj dziewczynki - ok. 70 proc. przypadków - które mają większą szansę na przeżycie, niż chłopcy.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz