Uwaga! Rozpoczyna się sezon na kleszcze

Kleszcza można spotkać nawet w grudniu, ale sezon aktywności tych pasożytów rozpoczyna się, gdy temperatura w ciągu dnia sięga 5-7°C.

kleszcz

Kleszcze uznawane są przez ekspertów jako jedno z największych, naturalnych zagrożeń dla zdrowia ludzi żyjących w naszej strefie klimatycznej.

W Polsce żyje 19 różnych gatunków kleszczy. Wszystkie łączy głód krwi, który zaspokajają, wgryzając się w skórę swoich żywicieli. Ofiar wyszukują dzięki czułym zmysłom reagującym na ciepło, drgania gruntu, feromony, ruch powietrza i zapach potu.

Jak nas atakują?

Kleszcze można spotkać w lasach i na łąkach, ale także w naszych parkach miejskich, na działkach rekreacyjnych i na osiedlach. Najłatwiej natknąć się na nie w wilgotnym zadrzewieniu, wzdłuż ścieżek – czekają na żywicieli najczęściej w ściółce leśnej, wysokiej trawie, zaroślach, krzewach, najlepiej leszczynie. I to nieprawda, że spadają lub skaczą na nas z wysoka. Zwykle wspinają się na trawy i pnącza na wysokość 120-150 cm, gdzie czekają na ofiarę, która zabiera je, ocierając się o roślinność.

Kleszcze najczęściej wgryzają się w naszą skórę w miejscach, gdzie jest ona najdelikatniejsza, a więc na głowie (zwykle w przypadku dzieci), za uszami, na granicy włosów, na karku, na ramionach, pod pachami, pod biustem, w okolicach pępka, w pachwinach, wokół genitaliów czy pod kolanami. Ugryzienia kleszczy nie bolą, bo pajęczaki wprowadzają do naszego organizmu substancje znieczulające, przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne.

Generalnie kleszcze są aktywne już od przełomu marca i kwietnia, aż do przełomu października i listopada. Najbardziej uciążliwe bywają jednak w okresie maj-czerwiec, akurat wtedy, kiedy w lasach trwa sezon jagodowy. Drugi szczyt ich aktywności przypada na wrzesień, czyli na sezon grzybowy. Czas największej aktywności dobowej to z kolei pora przedpołudniowa (8-12), a potem przedwieczorna (16-20). Warto dodać, że łagodne zimy i wilgotne lata sprzyjają ich rozmnażaniu i małej umieralności, przez co populacja kleszczy może się powiększać.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz