Ryzyko POChP powstaje już w okresie noworodkowym

Przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc sprzyja niska masa urodzeniowa noworodka oraz częste infekcje dróg oddechowych w dzieciństwie.

noworodek w szpitalu

POChP to skrót od nazwy: przewlekła obturacyjna choroba płuc. Ponieważ niska masa urodzeniowa to czynnik ryzyka przy tej chorobie, dołożenie wszelkich starań, by ciąża przebiegała zdrowo, jest niezwykle istotne – zwracają uwagę eksperci.

- Niska waga urodzeniowa dziecka może mieć taki związek z POChP, że z reguły z wiąże się z mniejszą niż optymalna pojemnością płuc u progu życia dorosłego, a zatem w okolicach 20.-25. roku życia. Jeśli zaś ktoś startuje w dorosłe życie z mniejszą pojemnością płuc, a trafi na czynniki szkodliwe, na przykład zacznie palić papierosy, wzrasta ryzyko, że pojemność płuc zacznie się zmniejszać do takich wartości, że w miarę upływu czasu zacznie mu brakować tchu. Innymi słowy pojawią się u niego objawy POChP – wyjaśnia prof. Paweł Śliwiński, kierownik II Kliniki Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc.

Pierwsze objawy POChP to:

  • kaszel,
  • odkrztuszanie wydzieliny,
  • zmniejszająca się tolerancja wysiłku (początkowo niewielka),
  • pojawiające się duszności przy wysiłku.

Diagnozę stawia lekarz na podstawie rozmowy, badania oraz rezultatów spirometrii i innych badań sprawdzających wydolność dolnych dróg oddechowych.

Według Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. POChP to problem ok. 2-2,5 mln mieszkańców Polski, ale nie wszyscy jeszcze mają świadomość choroby.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz