Sąd UE: szczepionki mogą powodować choroby niepotwierdzone badaniami naukowymi

Kiedy szczepionka może zostać uznana za wadliwą? Sąd Unii Europejskiej orzekł, że sądy mogą rozważyć, czy szczepienie spowodowało chorobę nawet, jeśli nie ma na to dowodów naukowych.

szczepionka

Decyzja została wydana w środę w związku z przypadkiem pewnego Francuza, który został zaszczepiony przeciwko zapaleniu wątroby typu B w latach 1998-99. Rok później zdiagnozowano u niego stwardnienie rozsiane. W 2006 roku chory i jego rodzina pozwała producenta szczepionki Sanofi Pasteur. Francuz zmarł w 2011 roku. Francuski sąd apelacyjny stwierdził, że pomiędzy szczepionką przeciw zapaleniu wątroby typu B a stwardnieniem rozsianym nie ma związku przyczynowego i odrzucił sprawę. W wielu badaniach naukowych nie stwierdzono tego rodzaju powiązań. Sprawa trafiła do Sądu Unii Europejskiej.

Kiedy szczepionka może zostać uznana za wadliwą?

W środę Sąd Unii Europejskiej zadecydował, że szczepionka może zostać uznana za wadliwą, jeśli istnieją „konkretne i spójne dowody”. Brane pod uwagę powinny zostać: czas pomiędzy podaniem szczepionki a wystąpieniem choroby, wcześniejszy stan zdrowia pacjenta, brak danej choroby w rodzinie, znaczna liczba zgłoszonych przypadków danej choroby występującej po szczepieniu. W oświadczeniu sąd zadecydował, że na podstawie takich wiadomości, sąd krajowy może stwierdzić, że ​​„podanie szczepionki jest najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem choroby” i że „szczepionka nie zapewnia bezpieczeństwa”. Natomiast sąd UE nie rozstrzygnął przypadku francuskiego, o którym mowa powyżej.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz