Sapka u niemowlaka - to warto wiedzieć!

Sapka jest często mylona przez rodziców z katarem.

Sapka niemowlęca

Rodzice często nie są pewni, co dolega maluszkowi. Dziecko ciężko i głośno oddycha, ale z noska nie cieknie? Najpewniej to nie infekcja, a sapka. Przeczytaj, jakie są jej przyczyny i objawy, a także jak pomóc maluszkowi.

Objawy sapki niemowlęcej

Przy sapce pojawia się charakterystyczny ciężki oddech, jakby coś w nosku furczało lub bulgotało. Przyczyną może, ale nie musi być katar. Niedrożność noska może pojawić się, gdy błona śluzowa jest obrzęknięta. W samym nosku mogą zalegać łzy, resztki pokarmu czy śluz, które mogą utrudniać swobodne oddychanie dziecku. Najczęściej zaniepokojeni są rodzice sapką u miesięcznego dziecka. Szczególnie noworodki w przypadki sapki oddychają bardzo głośno.

Jak długo trwa sapka u niemowląt?

Maluch najpewniej będzie miał problemy z oddychaniem, dopóki nie otrzyma pomocy. Przede wszystkim należy oczyścić nosek z zalegającej wydzieliny, możesz to zrobić za pomocą gruszki lub aspiratora. Wcześniej możesz wpuścić do noska kilka kropli soli fizjologicznej, która rozpuści zalegającą wydzielinę. Jeśli u malucha wystąpiła sapka, czyść i nawilżaj nosek regularnie np. przed snem. Zadbaj także o odpowiednie nawilżenie w pokoju, gdzie przebywa dziecko. Pamiętaj także, by w pokoju dziecka temperatura nie była wyższa niż 18-20 st. C. Często wietrz i zabieraj maluszka na spacery.

Jeśli sapka utrzymuje się dłuższy czas, konieczna jest wizyta u lekarza. Sapka może utrudniać dziecku nie tylko oddychanie, ale i ssanie.

Leczenie sapki u niemowląt

Jeśli samo czyszczenie noska nie pomaga, lekarz może przepisać leki udrażniające nosek. W niektórych przypadkach sapka może być pierwszym objawem alergii pokarmowej. Warto więc zwrócić uwagę czy nie wystąpiły inne objawy jak:

  • wymioty, ulewania
  • wysypka
  • kolka jelitowa
  • wzdęcia, biegunka
  • słaby wzrost masy ciała
  • niepokój, zaburzenia snu, bezdechy
  • kaszel
  • wodnisty katar.

Może to oznaczać, że maluszek nie toleruje np. laktozy.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz