Setki noworodków w Polsce dostało wadliwą szczepionkę!

Preparaty przeznaczone do utylizacji były podawane dzieciom, a lekarze mogli wiedzieć, że wstrzykują niepełnowartościowy lek.

szczepienie noworodek

Szczepionki były nieprawidłowo przechowywane. Większość z nich musi być natomiast magazynowana w określonej temperaturze. Po skontrolowaniu przez inspektorów farmaceutycznych sprzętu chłodniczego w aptekach i przychodniach okazało się, że nie wszędzie były sprawne lodówki. Na wyposażeniu często brakowało też agregatów używanych w sytuacji przerwy w dostawie prądu.

Okazało się więc, że całe partie szczepionek powinny zostać zutylizowane. W wielu przypadkach jednak lekarze szczepili niepełnowartościowymi preparatami, choć o tym wiedzieli.

Jest już pewne, że wadliwe szczepionki podano 300 osobom. W najgorszym wypadku tysiącom – informuje Paweł Trzciński, rzecznik głównego inspektora farmaceutycznego.

Doszło zatem do narażenia dzieci na poważne powikłania i choroby. Problem dotyczy wielu, jeśli nie wszystkich województw.

- Jestem w szoku. Okrutny brak wyobraźni tych, którzy tak robili – dodaje rzecznik głównego inspektora farmaceutycznego.

O jakie preparaty chodzi? O Euvax B, Engerix B, Bexsero, Clodivac, Boostrix, Typhim VI, Verorab - stosowane przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, meningokokom,pneumokokom, tężcowi, gruźlicy, wściekliźnie, ospie wietrznej.

O sprawie została powiadomiona prokuratura, która rozpoczyna w tej sprawie śledztwo. Zdaniem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, doszło do narażenia najmłodszych pacjentów na utratę zdrowia i życia. Po pierwsze, żle przechowywana szczepionka nie działa, a rodzice myślą, że zaszczepione dziecko jest uodpornione. Po drugie, wskutek przegrzania preparatu mogą wystąpić objawy niepożądane u zaszczepionych.

Poza odpowiedzialnością lekarzy, pojawia się problem wyposażenia placówek medycznych, na które nie ma pieniędzy, są więc niedofinansowane i nie mają odpowiedniego sprzętu i wyposażenia.

Dzieci muszą się szczepić, tym bardziej zatrważają takie przypadki!

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz