Sanepid zamyka kąpieliska nad Bałtykiem. Czy turyści są zagrożeni?

Sanepid zamyka kąpieliska nad Bałtykiem. Które kąpieliska są zamknięte?

bałtyk

Sanepid zamknął kilkanaście kąpielisk nad Bałtykiem. W wodzie znaleziono sinice, w związku z czym kąpiel w wyznaczonych miejscach jest niedozwolona aż do odwołania. Sanepid przypomina, co dzieje się w momencie kontaktu z sinicami i publikuje podstawowe zasady bezpieczeństwa.

ZOBACZ: Zginęła podczas wypoczynku nad morzem. Rzuciła się na ratunek obcemu dziecku

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku informuje o zakazie kąpieli w miejscowościach: Dębki (wejście nr 19), Karwieńskie Błoto Drugie (wejście nr 11), Ostrowo (wejście nr 35), Jastrzębia Góra (wejścia nr 22, 23 i 25), Karwia (wejścia nr 43 i 45), Chłapowo (wejścia nr 12 i 13), Władysławowo (wejścia nr 4, 6, 9 i 10), Chałupy (wejście nr 22). Zakaz kąpieli w tych miejscach obowiązuje do odwołania.

ZOBACZ: 172 tys. dzieci w Polsce choruje na groźne infekcje rotawirusowe

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku ostrzega wszystkie osoby korzystające z kąpieli nad otwartymi wodami: nie należy kąpać się w wodach mętnych, które mają zmienioną barwę oraz zapach, który budzi podejrzenia. Mętna woda o zmienionej barwie może świadczyć o obecności sinic. Toksyny wytwarzane przez nie są bardzo groźne i powodują narażenia naszego zdrowia na niebezpieczeństwo. Zielone kożuchy unoszące się na powierzchni mogą powodować u ludzi m.in. bóle brzucha, kaszel i nudności. W ekstremalnych przypadkach kąpiel w wodzie z sinicami może skończyć się zawrotami głowy, zmianami skórnymi, a nawet zapaleniem płuc.

 

ap

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz