Śmiercionośna bakteria New Delhi w Polsce

U pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wykryto groźną, odporną na antybiotyki bakterię Klebsiella pneumoniae, zwaną New Delhi.

Sepsa

New Delhi najgroźniejsza jest dla dzieci, osób starszych i z obniżoną odpornością. Dyrekcja placówki potwierdziła, że zarażonych zostało pięć osób. Pierwszy przypadek bakterii wykryto u pacjenta Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej po przeszczepie serca. Tego samego dnia zamknięto oddział, przesunięto zabiegi operacyjne i wstrzymano planowe przyjęcia.

- Aktualnie nie jest możliwe określenie terminu, jak długo będzie niezbędne działanie prewencyjne. Jednak już rozpoczęliśmy na niewielką skalę realizację przyjęć planowych w taki sposób, aby pacjenci hospitalizowani oraz ci nowo przyjęci byli bezpieczni  – mówi dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak, lekarz naczelny gdańskiego szpitala.

Zobacz: Śmiercionośna bakteria rozprzestrzenia się w Europie!

Pięciu pacjentów z New Delhi hospitalizowanych jest w Klinice Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych, Klinice Hematologii i Transplantologii oraz w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz