Znane smoczki wycofane ze sklepów - mamy stanowisko firmy

GIS wycofał z obrotu smoczki dla dzieci, bo mogły być rakotwórcze. Co na to producent?

smoczek canpol

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że ze sprzedaży została wycofana partia smoczków kauczukowych znanej firmy. Wycofanie smoczków z obiegu było spowodowane tym, że zawierały one substancję rakotwórczą w stężeniu przekraczającym normy. To ważna informacja dla wszystkich rodziców małych dzieci. GIS ostrzega, by pod żadnym pozorem nie używać produktu. Rozpoczęto procedury wycofywania wyrobu z rynku.

Smoczki, o których mowa, to produkt firmy Canpol Sp. z o.o. SKA. Numer katalogowy wycofanej partii smoczków to 23/103, seria: CODE 0170614 (kod EAN 5903407231037). Powodem wycofania ze sprzedaży jest przekroczenie w wyrobie dopuszczalnego poziomu migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin w produktach kauczukowych. Wykryty poziom wynosi 0.4935 mg/kg podczas, gdy poziom dozwolony to 0,1 mg/kg. N-nitrozoaminy to substancje o działaniu rakotwórczym.

Zgodnie z oświadczeniem producent wdrożył procedurę natychmiastowego wycofania wyrobu z rynku, jednak dotychczasowe działania weryfikacyjne organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie potwierdzają, że wszyscy odbiorcy produktu w Polsce zostali poinformowani.

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego czytamy: "Nie należy używać produktu wskazanego w ostrzeżeniu. Produkt należy zwrócić do miejsca zakupu lub zniszczyć."

Tymczasem procducet smoczków przysłał do nas swoje oświadczenie, w którym pisze m.in.:

"W nawiązaniu do informacji dotyczących przekroczenia dopuszczalnego poziomu migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin w smoczkach kauczukowych do butelek wąskootworowych
o numerach katalogowych: 23/103 (serie: 0170509,0170614,0170821), 23/903 (serie: 0170607,0170517,0170626,0170821), 23/903pad (serie: 0170619, 0170628) pragniemy z pełną odpowiedzialnością oświadczyć, że nasze produkty były i są bezpieczne dla zdrowia konsumentów. Jako firma z blisko 30-letnią tradycją, dbamy przede wszystkim o przestrzeganie wszelkich norm obowiązujących na terenie Unii Europejskiej i każdego kraju, w którym można zakupić produkty firmy Canpol".

Skąd zatem to zamieszanie?

"Jednocześnie, zarówno producent smoczków kauczukowych do butelek wąskootworowych, jak i firma Canpol jasno podkreślają, że badanie wykonane przez Intertek zostało przeprowadzone niezgodnie
z obowiązującymi standardami. Intertek przeprowadził badania zgodnie z wersją roboczą norm, a nie obowiązującymi normami, w związku z tym akredytacja metody badawczej jest wątpliwa. Ponadto, firma Intertek winna zwrócić uwagę na to, że wyniki testu kilkukrotnie odbiegały od zwykle osiąganych wyników otrzymywanych od lat przez akredytowane jednostki badawcze co jasno wskazuje na duże prawdopodobieństwo skażenia już po zakończonym etapie produkcji.

Według oficjalnego stanowiska Intertek otrzymanego dnia 22 listopada 2017 r., firma nie ma technicznej możliwości przeprowadzenia badania według obowiązujących norm – co praktycznie wyklucza uzyskanie prawidłowego wyniku.

Dodatkowo, obowiązkiem instytucji, która podejmuje się prowadzenia badań jest przesłanie próbek kontrolnych zakupionych w tych samych okolicznościach do lokalnego dystrybutora, celem odpowiedniej weryfikacji wyników przez inną firmę badawczą. Według oficjalnego stanowiska łotewskiego partnera handlowego, próbki nigdy do niego nie dotarły. Jest to rażące złamanie podstawowych zasad prowadzenia procesu badawczego."

Natomiast na koniec informuje:

"Canpol w pełni podporządkowując się polskiemu prawu zdecydował się natychmiast wycofać smoczki kauczukowe do butelek wąskootworowych z 3 wyżej wymienionych numerów katalogowych,
a wszystkim konsumentom, którzy już kupili produkt zaoferował wymianę smoczków kauczukowych do butelek wąskootworowych, na te pochodzące z innej serii lub zwrot pieniędzy, mimo tego, że wszystkie pozostałe dostępne na dzień dzisiejszy wyniki badań wskazują na zgodność z obowiązującymi normami."

AMP

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz