Rzecznik praw dziecka pyta premiera o smog!

Dzieci wdychają więcej powietrza w przeliczeniu na masę ciała niż dorośli, dlatego przyjmują do swojego organizmu więcej zanieczyszczeń.

Morawiecki Mateusz

"Zanieczyszczenie powietrza skutkuje chorobami i przedwczesnymi zgonami; na działanie smogu szczególnie narażone są dzieci, dlatego w walce z tym problemem konieczne jest współdziałanie resortów" - napisał rzecznik praw dziecka,  Marek Michalak, w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Narażone są również kobiety w ciąży. Pył zawieszony w powietrzu, którym oddycha przyszła mama, wpływa na niską masę noworodka poniżej 2,5 kilograma. Wystarczy 5 mikrogramów szkodliwych drobnych pyłów na metr sześcienny powietrza ponad normę, by zwiększyć ryzyko urodzenia mniejszego dziecka aż o 15 proc.

Według raportu „Polskie przedszkola w smogu”, najgorzej jest na Podkarpaciu, a także w Rzeszowie, Krośnie i Mielcu. Polskie prawo dopuszcza, aby przez maksymalnie 35 dni w ciągu roku występowały przekroczenia pyłu PM 10 w pobliżu przedszkoli. Norma ta wciąż jest jednak naruszana. Na Podkarpaciu średnia liczba dni, kiedy przekroczono dopuszczalną ilość pyłu wynosiła od 67 do 74 dni.

Z problemem smogu w placówkach, w których na co dzień przebywają dzieci, lepiej poradził sobie Rzeszów. We wszystkich żłobkach na terenie miasta zamontowano oczyszczacze powietrza, które usuwają z niego wszelkie zanieczyszczenia, bakterie, wirusy oraz grzyby. Montaż 37 urządzeń w ośmiu placówkach kosztował miasto 55 tys, zł.

Tego typu urządzeń nie ma także w mieleckich przedszkolach. Tam z kolei liczba dni, kiedy została przekroczona dopuszczalna ilość pyłu PM 10, wyniosła średnio od 54 do 63 dni. Podobna sytuacja jest w wielu miastach naszego kraju.

Smog spowił całą Europę

Jeszcze w latach 60. i 70. XX wieku największym trucicielem był przemysł, obecnie 80 proc. zanieczyszczeń emitują gospodarstwa domowe, zwłaszcza domki jednorodzinne. Zmniejszenie skali emisji jest kwestią dobrego ocieplania domów, odpowiednich pieców i właściwego paliwa. Sama wymiana wszystkich pieców to koszt ok. 150 mld zł – zwracają uwagę eksperci. Podkreślają przy tym, że nie ma drugiego takiego organu, który tak intensywnie komunikuje się ze środowiskiem, jak płuca. Wdychamy nimi gigantyczne ilości pyłów zawieszonych w atmosferze.

Według opublikowanego pod koniec 2016 r. raportu Europejskiej Agencji Środowiska pt. „Air quality in Europe – 2016”, w Europie dochodzi rocznie do aż 467 tys. przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniami powietrza. Najbardziej szkodliwy jest tzw. pył zawieszony, który w 85 proc. występuje w dużych miastach.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz