Nocne moczenie: Jak pomóc dziecku?

Im dziecko starsze, tym trudniej mu się pogodzić z kłopotliwym problemem.

nocne moczenie

Z nocnego moczenia się nie wyrasta, a problem ma nie mało przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Choć większość dzieci w wieku 5 lat bez problemu wytrzymuje całą noc, to są i dzieci, które nawet do 15 roku życia mają ten problem (1-2%).

Według specjalistów u większości dzieci jest to problem neurologicny - gdy pęcherz jest pełen, organizm nie otrzymuje odpowiedniego sygnału, albo by się wybudzić. Gdy pęcherz jest pełny, po prostu się opróżnia. Nocne moczenie może mieć także podłoże psychologiczne, a nadmiar wrażeń np. rozwód rodziców czy przeprowadzaka, mogą także skutkować mokrym łóżkiem. Choć problem jest powszechny i to zadaniem rodzica jest pomóc dziecku, to właśnie rodzice często "chowają problem pod łóżko." Dziecko jest chowane w przekonaniu, że to wstyd, a opiekunowie bardzo często o tym problemie nawet nie wspominają lekarzowi.

Jak możesz pomóc dziecku?

1. Nie zawstydzaj

Najczęściej przyczyna leży w neurologii i karanie lub zawstydzanie dziecka w żaden sposób nie pomoże maluchowi, a może wręcz wydłużać proces leczenia. Warto dziecku wyjaśnić co się dzieje, np. kiedy śpisz, twój mózg nie potrafi skontrolować pęcherza to, że robisz siusiu, nie oznacza, że jesteś dziecinny.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz