Traumatyczne przeżycia narażają kobiety na otyłość

Kobiety, które miały więcej niż jedno traumatyczne wydarzenie w życiu lub kilka drobniejszych, negatywnych zdarzeń w ostatnich kilku latach częściej są otyłe, niż panie, które nie miały takich doświadczeń.

kobieta w depresji

Obecnie niewiele wiadomo na temat wpływu traumatycznych czy negatywnych wydarzeń życiowych na występowanie otyłości u kobiet. Znany jest natomiast wpływ stresu na zachowanie, np. czy się wówczas przejadamy, niedojadamy, jaką żywność wybieramy. Poza tym wiadomo, że długotrwały stres ma związek z utrzymywaniem się w organizmie podwyższonego poziomu hormonu stresu – kortyzolu, który przyczynia się do tycia.

Naukowcy przeprowadzili badania wśród niemal 22 tys. kobiet w średnim i starszym wieku. Skupili się na związku między otyłością a dwoma rodzajami stresujących doświadczeń. Pierwszą grupę stanowiły traumatyczne wydarzenia, który przydarzyły się na jakimś etapie życia, np. śmierć dziecka, czy doświadczenie przemocy fizycznej. Do drugiej grupy zaliczono negatywne zdarzenia życiowe w ostatnich pięciu latach przed badaniem, m.in. problemy ze znalezieniem zatrudnienia przez czas dłuższy niż trzy miesiące czy włamanie do domu.

Okazało się, że w grupie kobiet, które przeżyły więcej traumatycznych wydarzeń, ryzyko otyłości było o 11 proc. większe niż wśród kobiet, które nie doświadczyły żadnej traumy w życiu.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz