Szczepienia dzieci w... aptekach

Ministerstwo Zdrowia rozważa, aby szczepienia mogły być wykonywane nie tylko przez personel medyczny i lekarzy w przychodniach, ale również przez farmaceutów w aptekach.

Szczepienia

Pomysł znajduje się w dokumencie Polityka Lekowa 2018-2022. Według resortu zdrowia, byłby to sposób na skrócenie kolejek w przychodniach.

Nie ma wątpliwości, że takie uprawnienie farmaceuci powinni otrzymać. Oczywiście musimy ich najpierw przeszkolić. Trzeba umieć przeprowadzić wywiad, mieć pewność, że pacjent nie jest na nic uczulony, a także udzielić mu, w razie potrzeby, pierwszej pomocy – wyjaśnia wiceminister Marcin Czech.

Zrzeszenia pielęgniarek zwracają uwagę, że przed szczepieniem lekarz powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem i dokładnie go przebadać, aby uniknąć niepożądanych odczynów poszczepiennych. Przeszkolenie tu nie wystarczy – twierdzą pielęgniarki.

Zobacz: Szczepienia ochronne - niepożądana reakcja na szczepionkę

Przeciwny szczepieniom w aptekach jest Naczelna Rada Lekarska.

- Nie ma akceptacji środowiska lekarskiego na ten pomysł – komentuje wiceprezes Andrzej Cisło.

TW

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Roberto
2018-07-27 14:40:12

jasne, szczepić byle gdzie, przez byle kogo, oby tylko wcisnąć ten toksyczny chłam Polakom, dla koncernów liczy się przecież maksymalizacja sprzedaży, a nie bezpieczeństwo czy jakieś badania poprzedzające zabieg.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz