Szpital w Katowicach ratuje odwodnione dzieci

Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, największego szpitala pediatrycznego na Śląsku, codziennie przywożonych jest kilkadziesiąt odwodnionych dzieci.

Odwodnienie

Na Szpitalny Oddział Ratunkowy każdego dnia trafia od osiemdziesięciu do stu pacjentów. Większość z tych przypadków to obecnie odwodnienia.

W okresie letnim często zgłaszają się do nas dzieci osłabione, z gorączką. Prawie zawsze powodem jest odwodnienie dziecka. W lecie dzieci piją po prostu za mało i często nie to co powinny. Do tego często dochodzi brak nakrycia głowy – mówi Barbara Kunsdorf-Bochnia, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Jak zauważa, wielu rodziców nie potrafi prawidłowo napoić swoich pociech.

Prawie wszyscy podają dzieciom za mało napojów. Zamiast niegazowanej wody serwują soki i słodzone napoje, często gazowane lub sztucznie barwione. Nawet jeśli podadzą dzieciom wodę, to później nie kontrolują, czy dziecko ją wypije – wylicza szefowa oddziału.

Zobacz: Czy Twojemu dziecku grozi odwodnienie w upały?

Najczęstszym objawem takiego odwodnienia jest apatia albo nadmierne pobudzenie.

- Dzieci płaczą, są niespokojne. Małe mają zapadnięte ciemiączko. Pojawiają się bóle brzucha, głowy, wymioty – wyjaśnia Barbara Kunsdorf-Bochnia.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

fafcia
2018-08-14 09:26:59

A można by dbać o dzieci i jak nie lubią pić dużej ilości wody to można w inny sposób im podawać te wszelkie elektrolity i składniki mineralne. Jest na to bardzo dobry sposób bo roztwór orsalit i to o bardzo przyjemnym malinowym smaku. Moja Kasia go uwielbia pić :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz