Tabletki antykoncepcyjne - co o nich wiesz?

Sprawdź, jakie mogą być skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania.

tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne są drugą co do popularności metodą zapobiegania ciąży. Pierwsze tabletki tego typu pojawiły się na rynku aż 56 lat temu! Choć ich skuteczność wynosiła wówczas zaledwie 85%, a używanie ich wiązało się z wieloma skutkami ubocznymi, panie bardzo chętnie korzystały z tej metody. Dziś tabletki antykoncepcyjne są bezpieczniejsze dla zdrowia i dużo bardziej skuteczne, jednak nie każda kobieta powinna je brać.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne odpowiedniki naturalnych żeńskich hormonów płciowych: progestagenu i estrogenu, hamują owulację, a także zagęszczają śluz szyjki macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się przez drogi rodne. Tabletki także wpływają na endometrium tak, więc jeśli nawet doszłoby do zapłodnienia, zarodek nie mógłby się zagnieździć.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe uniemożliwiają dojrzewanie pęcherzyków Graafa, a działanie hormonów utrudnia zapłodnienie i powstanie zarodka. Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe przez cały cykl dostarczają jednakowe dawki progestagenu oraz estrogenu. W tabletkach dwufazowych i trójfazowych stężenie hormonów zmienia się w poszczególnych fazach cyklu.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz