Brak pielęgniarek - telemedycyna wkracza do szkół

Ponad 200 uczniów z dwóch łódzkich szkół podstawowych przebadano w ramach programu „Zdalna pielęgniarka”.

pielegniarka - telemedycyna

Dzięki telemedycznym rozwiązaniom dostęp do aktualizowanych na bieżąco wyników badań profilaktycznych ma nie tylko personel medyczny, ale również rodzice.

U dzieci bardzo ważne jest wczesne wykrycie, rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego postępowania w chorobach. Pozwoli to na powrót naszych najmłodszych do pełni zdrowia. Dzięki badaniom zyskamy także dokładne dane, które w przyszłości mogą posłużyć do stworzenia odpowiednich programów profilaktycznych – wyjaśnia Szymon Gałczyński, koordynator projektu z Miejskiego Centrum Medycznego im. dr Karola Jonschera.

Pilotażowy program „Zdalnej pielęgniarki” zrealizowany został przez łódzki magistrat oraz Miejskie Centrum Medyczne w ramach projektu „Miasto Zdrowia”. Oprogramowanie i urządzenia dostarczyła firma Comarch Healthcare.

Badaniami profilaktycznymi objęto 174 uczniów. Pielęgniarki szkolne otrzymały do dyspozycji dwa zestawy telemedyczne. W ich skład wchodzą: waga z pomiarem składu ciała, podoscaner 2D, pikflometr, ciśnieniomierz, stadiometr, termometr, tablica okulistyczna, tablice widzenia barwnego, laptop oraz urządzenia przenośne, jak drukarka, skaner i modem LTE.

U uczniów zostały zmierzone wzrost, waga, ciśnienie tętnicze, a także przerowadzone badania pikflometrem przepływu powietrza przez płuca i badania podoskopowe prawidłowego wysklepienia stóp, czyli płaskostopia podłużnego lub poprzecznego. Obraz z podoscanera 2D oraz wyniki pozostałych badań trafiły bezpośrednio do systemu komputerowego, dzięki czemu są stale aktualizowane i można je obserwować na bieżąco.

Jak informują twórcy programu, część pilotażu będzie kontynuowana jako e-dzienniczek zdrowia, do którego pielęgniarki szkolne będą wprowadzać informacje zebrane w trakcie bilansów zdrowia wykonywanych w 182 łódzkich szkołach. Do systemu trafią też dane epidemiologiczne ok. 60 tys. uczniów.

- Miasto uzyska dzięki temu narzędzie do pozyskiwania danych o zdrowiu najmłodszych mieszkańców. Gdyby pielęgniarki miały same gromadzić i porządkować te informacje, trwałoby to miesiącami. Dzięki e-dzienniczkowi zdrowia będzie można szybko i sprawnie planować działania i programy profilaktyczne dostosowane do potrzeb występujących w konkretnych grupach wiekowych - zaznacza przewodniczący komisji zdrowia w łódzkiej radzie miejskiej, Adam Wieczorek.

Tomasz Wolf

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz