Przełomowe badania: test z krwi który pozwala wykryć autyzm u dzieci!

Dokładność testu jest bliska 90%!

dziecko

Naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute opracowali przełomowe badanie krwi, które pozwala wykryć autyzm u dzieci z blisko 90% dokładnością. Właśnie przedstawili wyniki kolejnych badań, które potwierdzają skuteczność tej techniki.

Najwązniejszym składnikiem testu jest algorytm, który uwzględnia obecność i stężenie dziesiątków różnych związków chemicznych we krwi, które wcześniej były łączone z zaburzeniami w postaci autyzmu. Testy zostały przeprowadzone na grupi 150 dorosłych osób, z których połowa wcześniej miała zdiagnozowany autyzm. Kontynuując swoje badania, autorzy potwierdzili skuteczność testu w diagnozie autyzmu u najmłodszych. Nadal nie jest jednak jasne, co dokładnie przyczynia się do wywołania autyzmu, to autorzy testu twierdzą, że widać to w postaci meabolitów we krwi. Test, który stworzyli, wspira proces diagnostyczny i wykrywa cechy związane z autyzmem z 88% dokładnością. Dzięki niemu będzie można wcześniej rozpocząć leczenie choroby.

"Przebadaliśmy grupę dzieci ze spektrum autyzmu, inną niż ta, która brała udział w poprzednich badaniach i odnosiliśmy podobne sukcesy. Jesteśmy w stanie przewidzieć z dokładnością do 88%, czy dzieci mają autyzm" – powiedział Juergen Hahn z Rensselaer Polytechnic Institute, główny autor publikacji.

 

Badacze twierdzą też, że wczesna diagnoza prowadzi do lepszych wyników terapii. Właśnie dlatego nie skupiają się na szukaniu powodu występowania autyzmu, a na jego diagnozowaniu i leczeniu. Wcześniejsze wyniki były prawie o 10% wyższe, jednak kolejne testy nieco obniżyły średnią.

"Mamy wielką nadzieję, że nasza metoda wejdzie na stałe do badań klinicznych oraz tych dostępnych na rynku komercyjnym" – zaznaczył Hahn.

 

AK

Źródło: dziennik naukowy, Rensselaer Polytechnic InstituteScience Alert

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz