Trzy etapy macierzyństwa - jak wspomagać organizm od wewnątrz?

Starasz się o dziecko, jesteś w ciąży, a może Twój maluch przyszedł już na świat i karmisz piersią? Na każdym etapie macierzyństwa, wyczekiwanego czy już faktycznego, na Twoje zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka będą miały wpływ różne ważne składniki odżywcze. Jakie substancje wymagają w tych okresach dodatkowego podawania? Przez jaki czas i w jakiej ilości należy je przyjmować? Pytamy eksperta.

ciąża

Pierwszy etap: Planuję dziecko…

Foliany – by maluch prawidłowo się rozwijał

Foliany pełnią kluczową rolę w prewencji wad cewy nerwowej u dzieci. Zgodnie z rządowym programem profilaktyki tego schorzenia, każda kobieta w wieku rozrodczym, która może zajść w ciążę, planujące ciążę i w ciąży powinna przyjmować kwas foliowy. Rekomendacja ta wynika z faktu, że kiedy przyszła mama dowiaduje się o ciąży, najczęściej zauważając brak miesiączki, jest już w 4. lub 5. tygodniu ciąży. Wtedy może być już za późno, by zapobiec wadom cewy nerwowej, powstających już w pierwszych 4 tyg. po zapłodnieniu – mówi Agnieszka Pawłowska-Wypych, biotechnolog, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Na rynku pojawiły się w ostatnim czasie preparaty, zawierające tzw. złożone źródło folianów. Czym różnią się od innych suplementów, zawierających kwas foliowy? W złożonej formie zwykłemu kwasowi foliowemu towarzyszy dodatkowa dawka aktywnej formy folianów, gotowej do wykorzystania przez organizm. Badania przeprowadzone w populacji kobiet w Polsce wykazały bowiem, że nawet połowa z nich może mieć genetycznie uwarunkowane trudności z przyswajaniem zwykłego kwasu foliowego. Genetyczna mutacja skutkuje tzw. defektem enzymatycznym, który ogranicza metabolizm tego składnika. Aktywna forma folianów cechuje się znacznie większą biodostępnością – jest metabolizowana bez udziału enzymu MTHFR, którego niekorzystne mutacje genetyczne występują w dużej części populacji kobiet – tłumaczy Agnieszka Pawłowska-Wypych. Obecnie dostępna jest IV generacja aktywnej formy folianów, która cechuje się o 10% większą biodostępnością niż generacja poprzednia (metafolina). Warto poszukac tego typu preparatów w aptece.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz