UWAGA! IBUFEN FORTE dla dzieci wycofany z aptek w Polsce!

Bardzo popularny lek przeciwgorączkowy o lubianym przez maluchy truskawkowym smaku, został wycofany decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z obrotu na terenie całej Polski. My przy okazji przypominamy najważniejsze fakty dotyczące dawkowania dzieciom tego typu leków.

dziecko

Przyczyną zaintniałej sytuacji był błąd producenta dotyczący informacji o dawkowaniu leku widniejącej na opakowaniu. Oznaczenie mówiło bowiem, że lek jest dopuszczony do stosowania u dzieci od 3. miesiąca życia, ale jedna z aptek zauważyła niezgodność tego oznaczenia z prawidłowym dopuszczalnym wiekiem - od 1. roku życia, dlatego zgłosiła sprawę do Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Drogie Mamy, zajrzyjcie do swoich domowych apteczek - wycofany Ibufen Forte to zawiesina doustna o smaku truskawkowym 200mg/5 ml o numerze serii: 510414. Data ważności leku to kwiecień 2016. Jeśli kupiłyście go swoim młodszym niż roczne dzieciom, na wszelki wypadek skonsultujcie bezpieczeństwo podawania im tego leku z lekarzem.

Wprawdzie producent leku uspokaja, że lek ten nie mógłby zaszkodzić dziecku 3- miesięcznemu, ale pojawia się pytanie, czy my, Mamy, możemy ufać temu, co producenci zamieszczają na opakowaniach i ulotkach?

 

 

 

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

eRzecznik Polpharma
2014-12-17 11:46:26

re: UWAGA! IBUFEN FORTE dla dzieci wycofany z aptek w Polsce!

Uprzejmie informujemy, że ogłoszona na stronie GIF decyzja o wycofaniu z obrotu leku Ibufen Forte o smaku truskawkowym, zawiesina doustna 200 mg/5ml, dotyczy tylko jednej serii produktu. Pragniemy również poinformować, że w dniu 14.02.2014 Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził rozszerzenie wieku stosowania leku Ibufen Forte z „od 1 roku” do „od 3 miesięcy”. W związku z tym lek ten jest obecnie dopuszczony do stos ... owania u dzieci od 3 miesięcy i jest bezpieczny dla tej grupy wiekowej, co potwierdza jego dokumentacja rejestracyjna. Zidentyfikowano, że butelka z lekiem pochodząca z serii nr 510414 posiada etykietę informującą o możliwości zastosowania preparatu „od 1 roku życia”, natomiast na pudełku widnieje zapis „od 3. miesiąca życia”. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na jakość preparatu ani bezpieczeństwo jego stosowania. Niezgodność dotyczy tylko i wyłącznie zastosowanych materiałów opakowaniowych i stwierdzono ją jedynie w wycofanej serii. eRzecznik Polpharma Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Redakcja SuperMamy
2014-12-17 12:23:24

Dziękujemy za potwierdzenie informacji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz