Uwaga na Barszcz Sosnkowskiego!

Roślina wygląda bardzo niepozornie, a jest bardzo groźna dla dzieci - można doznać poparzenia!

stópki

Barszcz Sosnowskiego (zwana też "zemstą Stalina") to roślina trująca, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Bezpośredni kontakt z nią powoduje rozległe oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem. Następstwem oparzenia mogą być nawet ropne pęcherze, których proces gojenia trwa nawet kilka lat, a nawet śmierć osoby poparzonej.

Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego?

Roślinę łatwo pomylić z wysokim koprem, rosnącym na nieużywanych polach. Barszcz Sosnowskiego jest jednak dużo wyższy (osiąga nawet 4 metry wysokości). Ma też charakterystyczne, fioletowe plamki na dolnej części łodygi oraz szerokie i długie liście, zakończone ostrą końcówką. Kwiat Barszczu jest biały i gęsty.

Gdzie roślina występuje?

Barszcz Sosnowskiego szybko rozprzestrzenia się po terenie - równie szybko i gęsto zachwaszcza małe powierzchnie, ze względu na zdolność do szybkiej regeneracji. Ilość nasion znajdujących się w glebie jest zatrważająco duża, co pozwala roślinie kiełkować przez kilka kolejnych lat. W Polsce można spotkać ją głównie na łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach (głównie nieużytkowanych miejscach). Coraz częściej można go spotkać w żyznych lasach olchowych, a także łęgowych, które rosną nad rzekami i potokami.

UWAGA! Według danych opracowanych przez badaczy z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie na temat stanowisk barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego w Polsce, nie ma w naszym kraju województw wolnych od inwazji toksycznych barszczy. Barszcz jednak najgęściej rośnie we wschodniej i centralnej części naszego kraju, czyli w województwie warmińsko-mazurskim i mazowieckim.

W ostatnich dniach pojawiło się doniesienie o poparzonych dzieciach w miejscowości Mrzygłód (podkarpacie), przy rzece San oraz pojawieniu się rośliny we Wrocławiu, przy rzece Ślęza.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz