Wapno pomaga na alergię? To mit!

Polscy naukowcy udowodnili, że to remedium tak naprawdę nie działa.

wapno na alerigię

Pokrzywka, katar alergiczny, opuchnięcia czy duszności, reakcje alergiczne po ukąszeniach owadów - każda mama czy babcia powie, by łyknąć wapno! Zapewne u każdej z nas w apteczce znajdzie się rozpuszczalne wapno lub wapno w syropie dla dzieci. Badacze  z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem immunologa dr hab. n. med. Wojciecha Feleszko postanowili sprawdzić, czy to skuteczna metoda. Przed rozpoczęciem badania autorzy zapytali naukowców immunologów i alergologów z całego świata, czy ta metoda leczenia cieszy się popularnością w innych krajach. Okazało się, że nic podobnego. Mit, że preparaty wapnia mogą być pomocne w dziwnych reakcjach skórnych, istnieje wyłącznie w kilku krajach Europy Środkowej (m.in. w Czechach, na Ukrainie, Węgrzech, Rumunii i Bułgarii). Natomiast w Skandynawii, czy Europie Zachodniej nikt nie słyszał o tym remedium. Dlaczego? A może dlatego, że stosowane od pokoleń wapno wcale nie działa na dolegliwości alergiczne.

Lekarze z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie obserwowali kilku dorosłych pacjentów mających problemy z alergią (ze zdiagnozowanym alergicznym zapaleniem nosa i/lub astmą). Część z nich leczono preparatami wapniowymi, a pozostali otrzymywali placebo. Okazało się, że skuteczność obydwu środków jest niemalże identyczna.

Co więcej, jeśli zażyjesz preparat z wapnia, a potem zażyjesz lek przeciwhistaminowy, osłabisz jego efekt działania. Ponieważ wapń wchodzi w reakcje z wieloma lekami, często właśnie osłabia ich wchłanianie.

Wnioski z tego eksperymentu są następujące: wapń jest ważnym składnikiem mineralnym, którego potrzebujemy, by utrzymać równowagę elektrolitową w organizmie, ale wcale nie trzeba go stosować w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz