Masz więcej niż 2 dzieci? Znajdujesz się w grupie zagrożonej... zawałem serca!

Zobaczcie najnowsze badania lekarzy, którzy twierdzą, że większa ilość dzieci zwiększa ryzyko nawet o 40%!

mama dziecko

Większość rodziców zapewne zgodzi się z tym, że życie z dziećmi potrafi podnieść ciśnienie. Ba, w większości przypadków zdarzyły zapewne też takie sytuacje, które wystawiły też świętego na próbę. Teraz okazuje się, że te skrajne emocje mają bardzo zły wpływ na życie mamy, szczególnie na jej serce.

Badania z Uniwersytetu w Cambridge dowodzą, że im więcej dzieci w domu, tym większa szansa na zawał serca, wylew oraz inne choroby serca, takie jak niewydolność. Kobiety, które wychowują 5 bądź więcej dzieci, są bardziej narażone np. na zawał serca niż Mamy, które swoich latorośli mają mniej. W pierwszym przypadku ryzyko wzrasta nawet do 40%, w kolejnych 30 latach od urodzenia pierwszego dziecka.

Badania dowodzą również, że ciąża i poród drastycznie obciążają serce, a matki często zapominają o dbaniu o siebie, próbując nadążyć za wszystkimi domowymi obowiązkami. Lekarze alarmują, że Mamy przy 4 dzieci badają się rzadziej niż raz w roku, a do "badania" zalicza się również jednorazowa wizyta u lekarza internisty.

Jakie jeszcze wnioski wyciągnęli naukowcy?

Naukowcy z Cambridge i Północnej Karoliny w badaniu ujęli dane od 8 000 kobiet ze Stanów Zjednoczonych, w wieku od 45 do 64 latPosiadanie pięciu lub więcej dzieci również wiązało się z 30% zwiększeniem ryzyka chorób serca, które są główną przyczyną ataków serca. Były one również o 25% bardziej podatne na udaro 17% bardziej narażone na niewydolność serca.

Badania ujęły rónież kobiety, które przeżyły w swoim życiu poronienia - okazało się, że one również są narażone na choroby serca, w tym niewydolność. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie wynika to z problemów zdrowotnych, które zwiększają szanse na utratę ciąży.

Pod lupę wzięto również mamy karmiące piersią - wcześniejsze badania sugerowały, że karmienie pomaga chronić przed chorobami układu krążenia. Okazuje się jednak, że nie ma to wpływu na zdrowie serca matek.

Co można z tym zrobić?

Dr Clare Oliver-Williams z Cambridge, która prowadziła badania, twierdzi, że badania nie mają na celu zastraszania Mam, lecz zachęcenia ich do częstszych wizyt u lekarza i regularnych badań. "Nie chcemy dodawać stresu rodzicom, wiemy, że mają ich sporo na co dzień. Chcemy jednak wyposażać ich w wiedzę, aby mogli coś z nią zrobić" - mówiła dla DailyMail. 

Mamy nadzieję, że te badania dadzą kobietom większą motywację do regularnych badań, właśnie też ze względu na dzieci"

A Wy Mamusie, jak często się badacie?

 

AK

Źródło: dailymail.com.uk

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz