Noworodki i wcześniaki pod specjalną ochroną

Ministerstwo Zdrowia w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych rozszerzyło program profilaktyki zakażeń wirusem RS.

noworodek z mama

Neonatolodzy, zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń u noworodków, oraz rodzice wcześniaków, którzy czekali na możliwość zabezpieczenia dzieci przed groźnym wirusem RS, mają powody do radości.

Wirus RS (syncytialny wirus nabłonka oddechowego) jest odpowiedzialny za 70 proc. infekcji u dzieci do 2. roku życia. Co roku atakuje prawie 90 proc. wcześniaków, będąc często przyczyną niewydolności oddechowej, wymagającej stosowania wentylacji mechanicznej, jest przyczyną zagrożenia życia. To ogromne, dodatkowe obciążenie dla małego, nie w pełni dojrzałego organizmu. Zakażenia wywołane wirusem RS nie pozostają bez śladu w późniejszym życiu dziecka. U dzieci, które we wczesnym okresie życia przeszły infekcję wywołaną wirusem RS, czterokrotnie częściej rozwija się astma oskrzelowa w porównaniu z dziećmi, które takiej infekcji nie miały.

Dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa Zdrowia od 1 marca br., zgodnie z kryteriami programu lekowego, więcej wcześniaków zostanie zabezpieczonych przed powikłaniami infekcji, wywoływanych przez groźny wirus RS. Grupa kwalifikująca się do programu lekowego została poszerzona o dzieci urodzone między 28. a 32. tygodniem ciąży. Dla Ministerstwa 

- To bardzo dobra wiadomość, nie tylko dla nas neonatologów, ale przede wszystkim dla wcześniaków i ich rodziców. Przed wirusem RS będziemy mogli chronić większą grupę wcześniaków, które najbardziej tego potrzebują. To bardzo dobry krok w kierunku poprawy jakości opieki nad wcześniakami i zapewnienia im jak najlepszego rozwoju. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w tę sprawę: Krajowemu Nadzorowi Neonatologicznemu, rodzicom, decydentom, przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia, a także mediom, dzięki którym mogliśmy informować o problemach wcześniaków – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz