Woda w basenie dla dziecka - ozonowana, chlorowana czy oczyszczana promieniami UV?

Jeśli już zdecydujemy się na basem z dzieckiem, stajemy przed dylematem - jaka woda w basenie będzie najlepsza? Podpowiadamy!

basen

Jakość wody w basenach na terenie Polski reguluje ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzania ścieków z 7 czerwca 2001 roku. Trudno jednak uważać, że ustawa gwarantuje nam czystą wodę. Na jakość wody mają wpływ również osoby, które korzystają z basenu. Dokładne umycie ciała przed korzystaniem z pływalni powoduje zmniejszenie ilości drobnoustrojów, czyli mniejsze stężenie chloramin w wodzie.

Woda chlorowana

Większość basenów w Polsce stosuje chlor jako główną metodę dezynfekcji wody. Jest to najbardziej skuteczny i najtańszy sposób na oczyszczanie wody. Należy jednak pamiętać, że chlor reaguje z potem i drobnoustrojami na ciele ludzkim, co powoduje powstawanie chloramin odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach w wodzie i w powietrzu i występowanie podrażnień skóry. Bardzo szkodzi to alergikom. Skóra staje się sucha, a stroje kąpielowe szybciej się psują. Również negatywny wpływ ma to na włosy.

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Joanna
2019-01-29 21:23:39

W moim mieście jest tylko chlorowana woda w basenie. Dlatego nie mam wielkiego dylematu. Jeśli chcę iść z dziećmi na basen, który jest zalecany na ogólny rozwój mięśni i zdrowie kręgosłupa, to korzystam z tego, co mam. Zawsze dbam, by dzieci po wizycie na basenie brały prysznic i używały odpowiednich kosmetyków. Nawet uszy czyścimy fonixem, a nie patyczkami, dlatego nie mamy kłopotów laryngologicznych. To samo tyczy się elodermu, nakładanego po wizycie na basenie na skórę ... dzieci. Nie mają dzięki temu podrażnień i przesuszonego ciała. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Madzia
2019-02-26 22:15:42

Dałaś mi do myślenia. Moje dziecko też bardzo często pływa i doszłam do wniosku, że chyba nie dbałam odpowiednio o jego uszy. Takie produkty są dużo bezpieczniejsze dla dzieci.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz