Zbadano naukowo wpływ liczby dzieci na twarz matki

Koszt intensywnej reprodukcji dla matek to widoczne gołym okiem na ich twarzach zmarszczki i znużenie – to wniosek z badań polskich i angielskich naukowców.

matka zmeczona

Badania przeprowadzone przez naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Uniwersytetu w Bath, w angielskim hrabstwie Somerset, zakończono wnioskiem: "posiadanie większej liczby dzieci sprawia, że kobiety wyglądają starzej i mniej atrakcyjnie".

Ciąża, a potem karmienie piersią i opieka nad niemowlęciem jest czymś wyczerpującym dla organizmu każdej kobiety. Zarówno w okresie płodowym, jak i podczas laktacji matka musi dostarczyć pożywienie nie tylko sobie, ale także i dziecku. Również później, gdy dzieci podrosną, na barkach matek częściej leży odpowiedzialność za wychowanie latorośli. Kobiety posiadające dużą liczbę dzieci są zatem narażone na stres, zmęczenie i chroniczne niewyspanie, co dobija się później na ich wyglądzie.

Naukowcy przeanalizowali zdjęcia matek po menopauzie i za pomocą programu graficznego stworzyli trzy portrety kobiet – posiadającej 1-2 dzieci, 3-5 dzieci oraz 7-9 dzieci. Następnie poprosili 571 osób, by wskazały, która z nich wydaje im się najmłodsza, najbardziej atrakcyjna i najzdrowsza.

Wyniki były jednoznaczne. Zdecydowana większość zarówno kobiet, jak i mężczyzn wskazała, że najmłodziej, najzdrowiej i najbardziej atrakcyjnie (abstrahując od tego, jaki ma faktycznie wiek) wygląda matka mająca 1-2 dzieci. Najgorsze oceny przypadły natomiast tej, która miała 7-9 dzieci.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz