Wrodzona wada cewy nerwowej – MAMO pamiętaj, możesz jej zapobiec!

Wiedza na temat pewnych chorób pozwala nam nie tylko oswoić się z faktem ich istnienia, ale przede wszystkim daje nam to, że potrafimy im zapobiegać.

dzidzia

Przepukliny okolic głowy, bezmózgowie czy rozszczepy kręgosłupa to tylko niektóre z konsekwencji wynikających z wrodzonej wady cewy nerwowej, powstającej w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, kiedy układ nerwowy płodu zaczyna dopiero się rozwijać. Według statystyk Programu Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej Instytutu Matki i Dziecka, co roku w Polsce rodzi się około 700 dzieci nią dotkniętych. Wada Cewy Nerwowej jest drugą z najczęstszych przyczyn śmierci niemowląt (34%), a trzecią pod względem wad wrodzonych (18%). Co jednak istotne, dzięki postępowi medycyny znamy zasady działania, których przestrzeganie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju schorzeń nawet do 70%. Jak w takim razie postępować, aby zapewnić dziecku zdrowy start w przyszłość?

Każda z nas, przygotowując się do macierzyństwa, na pewno często słyszy o zaleceniach dotyczących suplementacji kwasu foliowego w ciąży i w czasie ją poprzedzającym. Pomimo tego, że składnik ten pomału staje się standardem suplementacji w okresie prenatalnym, wiele kobiet nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego należy go przyjmować i co tak naprawdę kryje się za medyczną nomenklaturą. Wiedza ta jest niezwykle istotna, gdy bierze się pod uwagę konsekwencje wynikające z wad, które w większości przypadków są nieodwracalne i zagrażające życiu dziecka.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz