Wyliczono, o ile ciąża skraca życie kobiety. Szokujący wynik!

Okazuje się, że ciąża jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety i postarza jej DNA o 11 lat!

porod szpitalny

Poród skraca telomery o ok. 4,2 proc. Telomer to ostatni fragment chromosomu, „czapeczka” na końcu nici DNA, która zabezpiecza ją przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Im jest dłuższa, tym człowiek wolniej się starzeje, dłużej żyje i jest zdrowszy. Ciąża skraca telomer w większym stopniu, niż palenie czy otyłość.

- Byliśmy zaskoczeni tym, że uzyskaliśmy tak uderzający wynik. Jest to odpowiednik około 11 lat przyspieszonego starzenia się komórek - mówi autorka badań, dr Anna Pollack z George Mason University w Wirginii.

Naukowcy przeanalizowali dane 1505 kobiet w wieku od 20 do 44 lat, z których 444 nigdy nie rodziły. Długość telomerów uczestników określono za pomocą badania krwi. O porodach informowała ankieta.

Badacze uważają, że efekt może wynikać ze stresu związanego z wychowywaniem dzieci, szczególnie w krajach, w których mamy napotykają na liczne trudności.

Podkreślają jednocześnie, że potrzebne są dalsze badania związku między macierzyństwem a starzeniem się genów i organizmu kobiety.

- Nie mówimy: nie rodźcie dzieci - konkluduje dr Anna Pollack.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz