Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny?

Ten hormon odpowiada nie tylko za laktację. Sprawdź, jakie są normy.

Wysoki poziom prolaktyny

Zazwyczaj kobiety słyszą o prolaktynie, dopiero gdy są w ciąży lub po porodzie. To dlatego, że ten hormon wydzielany w przysadce mózgowej odpowiedzialny jest za laktacje. Warto jednak wiedzieć, że obok estrogenów, progesteronu i oksytocyny wpływa na prawidłowy przebieg cykli miesiączkowych, ogólne zdrowie, a nawet wpływa samopoczucie. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może być przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem.

Prolaktyna rozpoczyna swoją pracę już w okresie dojrzewania. To dzięki niej w tym czasie piersi rosną. Gdy kobieta spodziewa się dziecka, prolaktyna podtrzymuje prace ciałka żółtego, by ten mógł produkować progesteron. Następuje przygotowuje piersi do laktacji, gdy zaraz po porodzie gwałtownie spada poziom progesteronu i estrogenu piesi są gotowe do karmienia.

Warto wiedzieć, że prolaktyna nie tylko odpowiada za laktację. Jest to także hormon stresu, tak samo, jak adrenalina i kortyzol. To właśnie "dzięki" prolaktynie możesz być poddenerwowana tuż przed okresem (wtedy jej poziom jest wyższy). Hormon ten także ma działanie mobilizujące. To on sprawia, że organizm matki staje się tak wyczulony na potrzeby dziecka i zawsze gotowy do działania.

Poziom prolaktyny waha się także w ciągu doby (rośnie w drugiej połowie nocy), a także podnosi się np. gdy coś jemy, uprawiamy seks lub dopada nas stres.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz