Wzrok ucznia: Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić

Wielu rodziców polega tylko na opinii pediatry, który robi bilans. To duży błąd!

oczy dziecka

Wielu rodziców wybiera się do specjalisty, dopiero gdy dziecko pójdzie do szkoły. Tymczasem wzrok dziecka powinien być pod kontrolą specjalisty od małego. Pisałyśmy o ty TU >>> A jak jest ze wzrokiem ucznia? 

Czy wiesz, że ponad 55% dzieci w wieku wczesnoszkolnym ma wadę wzroku? Co gorsza, 91% dzieci, które mają wadę, ma źle dobrane szkła lub nie ma żadnej korekcji! Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, iż za kilka lat aż 70% ludzi będzie wymagało korekty wzroku. Zdaniem specjalistów dzieci zbyt wcześnie siadają przed komputerem i telewizorem, nie bez znaczenia jest czas, jaki spędzają przed ekranem, do tego dochodzi więcej czynności takich jak malowanie, czytani i pisanie, które się wykonuje w bezruchu. Wszytko to kosztem zbaw ruchowych, które są niezwykle ważne dla oczu naszych dzieci.

Czytaj też: Jak powinno wyglądać stanowisko pracy małego ucznia? Podpowiadamy! >>>

Warto wiedzieć, że prawidłowe widzenie jest jednym z najistotniejszych czynników przyszłego, prawidłowego rozwoju dzieci. Sprawdzenie wzroku na bilansie przez pediatrę to za mało!

Podstawie zasady

Koniecznie ogranicz ilość czasu spędzonego przed ekranem do 1-2 godzin dziennie. Zadbaj o to, by odległość twarzy od monitora była odpowiednia (od monitora komputera – 40–60 cm, od ekranu telewizora – 2–3 m.) Dziecko nie powinno także oglądać telewizji po ciemku.

Ale nie tylko ekran chodzi. Odległość twarzy od książki, którą dziecko ogląda, czy czyta, powinna wynosić 35–40 cm. Niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie i czytanie na siedząco! Pamiętaj również, by dziecko co 40-60 minut robiło sobie przerwę, a w tym czasie dziecko oczy powinny odpocząć.

Aby oczy naszej pociechy były zdrowe, zadbaj o odpowiednią dietę. W posiłkach nie może zabraknąć witaminy A i C ( np. ser, kefir, mięso, rybę, marchew, kapustę, jabłka, suszone morele, jagody czarne, porzeczki czarne, cytrynę.)

Kontrola oczu u specjalisty powinna się odbywać regularnie - najlepiej raz do roku, jednak są pewne symptomy, na które warto zwrócić uwagę. Udaj się niezwłocznie do okulisty, gdy:

  • dziecko nienaturalnie przechyla głowę lub układa ciało podczas oglądania książek, czy telewizji
  • mruży oczy lub marszczy twarz, gdy się czemuś przygląda
  • ma problemy z ocenianiem odległości, łapaniem, chwytaniem, śledzeniem toru
  • szybko się meczów koncentrując wzrok
  • ma bóle głowy, nudności, pieczenie oczu
  • ma problemy z nauką
  • ma problemy z kolorowaniem, rysowaniem, szlaczkami lub pisaniem.

Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach problemy ze wzrokiem mogą być błędnie identyfikowane jako dysleksja, ADHD czy inne zaburzenia rozwojowe. Pamiętaj, większość dzieci nie zgłasza swoich problemów z widzeniem, bo najzwyczajniej nie wie, że obraz, który odbiera, można widzieć lepiej.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz