Z dzieckiem do farmaceuty zamiast do lekarza

Brytyjski NHS, odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia, twierdzi, że znalazł sposób na tworzące się kolejki do lekarzy pediatrów.

dziecko w aptece

Zaleca rodzicom, aby dzieci w lżejszych przypadkach leczone były w aptekach. Właśnie ruszyła nowa kampania poświęcona tej metodzie. „Stay Well Pharmacy”, bo taką nosi nazwę, zaleca, aby przeziębione dziecko odbyło wizytę nie u lekarza pierwszego kontaktu, ale u farmaceuty, który wyda odpowiednie leki.

System taki ma odciążyć lekarzy pierwszego kontaktu, którzy obecnie narzekają na nadmierną liczbę pacjentów. Problem polega na tym, że nie wszystkie osoby wymagają pomocy lekarza i bez obaw mogłyby bez niej się obejść, udając się do apteki po odpowiednie preparaty sprzedawane bez recepty.

Według NHS, większość rodziców może uzyskać fachową pomoc u farmaceuty, oszczędzając swój czas. Przełożyłoby to się również na skrócenie kolejek w przychodniach, zmniejszając presję, którą obecnie odczuwają lekarze.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez NHS England, zaledwie 6 proc. rodziców dzieci poniżej 5. roku życia szuka najpierw pomocy u farmaceuty, gdy ich pociecha jest przeziębiona. Dzięki kampanii ma się to zmienić, ponieważ rodzice zaczną bardziej ufać farmaceutom.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz