Z próchnicą do przedszkola – raport z badań

Aż siedmiu na dziesięciu przedszkolaków ma próchnicę!

dziecko

Siedmiu na dziesięciu przedszkolaków ma próchnicę.  U 15 proc. maluchów zęby są tak zniszczone, że koniecznie będzie usunięcie aż trzech mleczaków. W konsekwencji dzieci mogą mieć w przyszłości wady zgryzu, a nawet problemy z prawidłowym rozwojem kości i mięśni twarzy.

W sumie w 2013 roku pod względem stanu uzębienia przebadanych zostało ponad 4200 przedszkolaków. W badaniach katowickiego Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji działającego na terenie Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej wzięły udział dzieci z 65 śląskich przedszkoli.

Przykład z góry

Jak wynika z badań „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” zaledwie 45 proc. Polaków odwiedza dentystę dwa razy do roku, najczęściej nie są to kontrole, ale wyplenienie zęba lub jego usunięcie. Prowadzi to do kosztownego leczenia lub utraty uzębienia. W Polsce już nawet czterdziestolatkowie mają protezy, a połowa osób po 65 roku życia nie ma zębów wcale.Dorośli zapominają nie tylko o dbaniu o swoje zęby, ale również zęby swoich pociech. Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia blisko połowa rodziców nie była ze swoim dzieckiem w gabinecie dentystycznym, a zaledwie 15 proc. zdaje sobie sprawę ze złego stanu zębów potomka.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Intensiveism
2014-01-27 22:10:18

re: Z próchnicą do przedszkola – raport z badań

ja też jak miałam mleczaki miałam okropną próchnicę , teraz nie mam ani jednej plomby

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz