Zadbaj o wzrok swojego dziecka!

Pieczenie, swędzenie, opuchlizna oraz pojawiająca się gęsta wydzielina – to najczęstsze objawy infekcji oczu u dzieci. Jakie są ich przyczyny, jak je rozpoznać i im zapobiegać oraz kiedy zgłosić się do specjalisty?

dziecko

Wzrok dziecka to bardzo ważny i delikatny zmysł, dlatego powinniśmy zwrócić na niego szczególną uwagę. Nie wolno lekceważyć pierwszych niepokojących objawów. Często podrażnione oczy są pierwszym objawem infekcyjnych lub nieinfekcyjnych stanów zapalnych gałki ocznej lub aparatu ochronnego oka.

Najważniejsza jest higiena

Za infekcje oka odpowiadają najczęściej bakterie i wirusy. Urazy, mechaniczne uszkodzenia, takie jak zatarcia czy zadrapania, mogą również prowadzić do stanów zapalnych. Łzawienie czy swędzenie może pojawić się także podczas przeziębienia lub być jednym z objawów alergii. Dla oczu dziecka bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. To wrażliwy narząd, dlatego wielu rodziców ma obawy przed tym, jak o niego zadbać, by nie zrobić krzywdy maluchowi. – Oczy dziecka należy przemywać jednorazowymi gazikami nasączonymi solą fizjologiczną. Ważne, by do oczyszczania każdego oka używać nowego wacika – mówi lek. med. Iwona Mazur-Michałek, okulista dziecięcy z poznańskiego Szpitala Med Polonia. – Powinniśmy przemywać oczy dziecka dwa razy dziennie, bardzo delikatnie i powoli wykonując ruchy w kierunku od zewnętrznego kącika do wewnętrznego – dodaje. W kącikach gromadzi się duża ilość naturalnej wydzieliny, dlatego przemywanie jest bardzo istotne. Zalegająca wydzielina może sprzyjać rozwojowi bakterii, a co za tym idzie chorobom. – Infekcje wywołane przez wirusy są zaraźliwe, dziecko może więc zarazić się nimi przez kontakt z osobą chorą lub przez wspólne używanie przedmiotów takich jak ręcznik, chusteczka, a nawet poduszka – mówi specjalistka. – Bardzo ważne jest wyrobienie u dziecka nawyku częstego mycia rąk i pilnowanie, by nie pocierało oczu – dodaje. Istotne jest również zachowanie odpowiedniej higieny przez rodziców. Powinniśmy dbać o to, aby szczególnie w trakcje infekcji po każdym oczyszczaniu oka malca dokładnie umyć ręce, by nie przenosić chorobotwórczych drobnoustrojów.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz