Zapalenie płuc u dziecka

Tej poważnej choroby nie wolno bagatelizować. Należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.

zapalenie płuc

Zapalenie płuc niesie wiele zagrożeń dla zdrowia dziecka, dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy, by szybko rozpocząć leczenie. Niestety "zaniedbana" choroba może mieć ostry przebieg i wiązać się z poważnymi powikłaniami. Zapalenie płuc u dziecka ma zwykle znacznie cięższy przebieg niż u dorosłych, ponieważ rozwija się bardzo szybko, ponieważ jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Zapalenie płuc najczęściej wywołują bakterie lub wirusy, ale sprawcą mogą być również grzyby.

Niemowlęta chorują najczęściej na zapalenie płuc wywołane przez takie bakterie jak paciorkowce, gronkowce, pneumokoki, a nawet przez drobnoustroje, które przedostały się do organizmu noworodka z dróg rodnych matki. U starszych maluchów zazwyczaj przyczyna zapalenia płuc są wirusy, a w okresie jesiennym najczęściej jest to wirus grypy. Z czasem wirusowe zapalenie płuc przechodzi w bakteryjne.

Zapalenie płuc u dzieci: objawy

Niestety wirusowe zapalanie płuc jest trudne do rozpoznania, najczęściej rodzice i lekarze mylą je z grypą. Dlaczego? Czasem odsłuchanie czy opukiwanie małego pacjenta nie wskazuje jednoznacznie na te chorobe i jest potrzebne RTG. Niekiedy zapalanie płuc jest następstwem dopiero co przebytej grypy. Zwróć uwagę na: suchy kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej. Maluch może także być apatyczny, mieć gorszy apetyt.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz