Zapalenie zatok u dziecka - lepiej zapobiegać niż leczyć

U niemowląt i małych dzieci zatoki przynosowe nie są jeszcze dobrze wykształcone i dlatego choroba ma inny przebieg niż u dorosłych lub starszych dzieci.

dziecko

Mówiąc o zapaleniu zatok należy podkreślić,  że u niemowląt i małych dzieci zatoki przynosowe nie są jeszcze dobrze wykształcone i dlatego choroba ma inny przebieg niż u dorosłych lub starszych dzieci. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to powszechny problem wieku dziecięcego, stanowi bowiem 5-10 % zakażeń górnych dróg oddechowych.

Zatoki przynosowe składają się z zatok czołowych, szczękowych, klinowych oraz sitowych. Łączą się z jamą nosową przez przewód nosowy środkowy i górny. W chwili urodzenia, u dziecka najlepiej rozwinięte są zatoki sitowe, natomiast zatoki szczękowe są małe – wielkości ziarna grochu. Stąd też u niemowląt i małych dzieci do 3. roku życia najczęstszą postacią zapalenia zatok jest zapalenie zatok sitowych. Zatoki klinowe i czołowe rozwijają się w późniejszych latach i są w pełni rozwinięte dopiero po okresie dojrzewania, jednak zmiany zapalne w ich obrębie mogą pojawiać się już u dzieci 8-letnich.

Zapalenie zatok najczęściej występuje w przebiegu infekcji, ale może być również wynikiem alergii lub odmiennej budowy nosa i zatok. Czynnikami sprzyjającymi jest okres zimy, wilgotny klimat, zanieczyszczenie powietrza i bierne palenie tytoniu.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz