Zaparcia u dziecka: objawy, przyczyny i leczenie

Zaparcia mogą skutecznie zepsuć nastrój dziecka i rodziców. Na szczęście zwykle nie są ani groźne, ani też trudne do wyleczenia.

Wbrew pozorom zaparcia nie są częstym problemem u noworodków. To, co młodzi rodzice biorą za problemy z oddaniem stolca jest bowiem naturalnym mechanizmem fizjologicznym. Przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia dziecko nie ma bowiem jeszcze wykształconej koordynacji mięśniowej, a odruch parcia zastępuje płaczem, dzięki któremu w brzuszku maluszka zwiększa się ciśnienie, a rozluźniają się mięśnie dna miednicy, dzięki czemu możliwe staje się oddanie stolca.

 

Oczywiście nie oznacza to, że problem zaparć u niemowląt nie istnieje. Co więcej, dotyczy on zarówno dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia, jak i nieco starszych maluchów, tych powyżej 4 roku życia. Jak jednak rozpoznać, że twojego maluszka męczą zaparcia? Jakie czynniki mogą być za to odpowiedzialne? I, co najważniejsze, jak przynieść mu ulgę i sprawić, że zaparcia nie będą się powtarzać?

 

Zaparcia u dzieci – objawy

 

Według badań zaparcia i związane z nimi problemy dotykają około 10% dzieci. Objawiają się one m.in.: rzadszym niż dwa razy w tygodniu wypróżnianiem, oddawaniem twardych stolców, bólem podczas defekacji. Możesz ulżyć swojemu dziecku stosując specjalne diety bogate w wartościowe składniki i wodę, lub podając mu tabletki na zaparcia, takie jak Dulcobis, które pomogą rozwiązać nieprzyjemny problem. 

 

Najtrudniejsze do rozpoznania zaparcia są w przypadku dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia. Przypominają bowiem normalne, opisane przed chwilą reakcje dziecka. Podstawową różnicą jest długość czasu trwania płaczu. W przypadku zaparcia trwa on około dziesięć minut i jest trudny do utulenia. Poza tym maluch ma wzdęty i twardy brzuszek, nie chce jeść i jest niespokojny.

 

Jeśli chodzi o zaparcia u niemowlaka po trzecim miesiącu, najłatwiej zdiagnozujesz je obserwując częstotliwość wypróżnień. Jeśli maluch robi kupkę rzadziej niż co dwa dni, zdarza mu się celowo ją wstrzymywać, a poza tym widzisz, że sprawia mu to ból i jest niespokojne, możesz podejrzewać zaparcia. Inne objawy zaparcia u dziecka to: powtarzające się wzdęcia, zmniejszenie łaknienia i powolny wzrost.

 

Przyczyny zaparć u niemowląt

 

Jakie są jednak przyczyny zaparć? W przypadku maluchów najczęściej odpowiada za nie niedostateczna ilość wody w pokarmie. Dotyczy to przede wszystkim niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. W takich sytuacjach warto sprawdzić, czy przygotowując mleko nie używasz zbyt dużo proszku (należy odmierzać go za pomocą nieczubatych łyżeczek).

U dzieci w okresie rozszerzania diety lub odstawionych od pokarmu marki zaparcia zdarzają się dużo częściej. Ich przyczyną jest zwykle zbyt duża ilość zapierających pokarmów i inne dietetyczne błędy. W jadłospisie dziecka powinny znaleźć się duże ilości przecierów z warzyw (zwłaszcza młodych) oraz owoców. Możesz też stopniowo wprowadzać do niego także nabiał – naturalny jogurt i kefir. Tych ostatnich nie podawaj jednak w ilościach większych niż 150 gramów dziennie.

 

Zaparcia u niemowlaka – leczenie

 

By ulżyć swojemu dziecku, karmiąc piersią powinnaś nieco zmodyfikować swoją dietę. Dobrze, by znalazły się w niej produkty zawierające duże ilości błonnika: produkty z mąk z pełnego przemiału, kasze, surowe warzywa i śliwki. Unikaj zaś białego pieczywa i makaronów i warzyw poddanych obróbce termicznej. Zadbaj też o to, by malec pił wystarczającą ilość wody – najlepiej źródlanej – którą powinnaś też rozcieńczać soki.

 

W przypadku nieco starszych dzieci możesz też podać leki, takie jak Dulcobis, które stosować można po przekroczeniu 4 roku życia. Zaleca się spożycie jednej tabletki na dobę, tuż przed snem. Pamiętaj jednak, że konieczna będzie wcześniejsza konsultacja z lekarzem, który potwierdzi, że maluch rzeczywiście ma zaparcia i wykluczy związane z tym ryzyko.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz