Jedna ciąża - jeden ząb mniej!

Powszechny pogląd, że bycie matką nadwyręża stan uzębienia, został potwierdzony przez naukowców.

ciaza zeby

Nie wiadomo dokładnie, jakie konkretnie czynniki wpływają na braki w uzębieniu. Zespół holenderskich badaczy postanowił udowodnić, że na utratę zębów wpływa płodność - zgodnie z popularnym powiedzeniem „jedna ciąża – jeden ząb”.

Do tej pory nie potwierdzono naukowo, by związek między liczbą dzieci a liczbą brakujących zębów u ich biologicznych rodziców istniał rzeczywiście.  Prof. Stefan Listl z Department of Dentistry Radboud University Nijmegen w Holandii udowadniał, że ciąża, stres związany z obowiązkami rodzicielskimi i obciążenie finansowe mogą wpływać na utratę własnych zębów zarówno u kobiet jak u mężczyzn.

Nowy pogląd na sprawę dało badanie SHARE, w którym wzięło udział 120 tys. osób z 27 krajów z terenu Europy oraz z Izraela. Średnia wieku osób w badanej przez Holendrów próbie wynosiła  67 lat. W momencie zbierania danych brakowało im średnio po 10 zębów. Narodziny najmłodszego dziecka odbyły się ok. 35 lat wcześniej, stąd naukowcy mogli prześledzić długofalowe skutki posiadania dzieci na zdrowie jamy ustnej. Brano pod uwagę czy ciąże były pojedyncze, czy mnogie, oraz odnotowywano płeć dwójki najstarszych dzieci, ponieważ jeśli były tej samej płci rosło prawdopodobieństwo trzeciej ciąży.

Wnioski z analizy są następujące: istnieje silny związek między liczbą dzieci  w rodzinie a stanem uzębienia  kobiety. Ale tylko kobiety, nie stwierdzono bowiem, by zdrowie jamy ustnej u mężczyzn było zależne od obciążeń obowiązkami ojcowskimi.  Za to kobieta, która urodziła troje i więcej dzieci, miała średnio o 4 zęby naturalne mniej niż kobieta będąca matką dwojga dzieci.

- Każda dodatkowa ciąża, gdy w rodzinie jest już dwójka dzieci, to poważne zagrożenie dla zębów kobiety, ale nie mężczyzny - podsumowali naukowcy.

tw

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz