Te dzieci są najzdrowsze na świecie!

Zdaniem naukowców, to mali Japończycy mają największe szanse na przeżycie długich lat w zdrowiu i szczęściu. Czego możemy się nauczyć od ich rodziców?

zdrowie dziecka

W medycznym tygodniku "The Lancet" opublikowano wyniki badań, które jednoznacznie mówią, że najzdrowszymi dziećmi są mali Japończycy, a mieszkańcy Japonii mogą pochwalić się jednym z najlepszych wskaźników długowieczności na świecie. Choć każdy z nas chce, by jego dziecko było szczęśliwe i zdrowe to wygląda na to, że Japończycy wiedzą, jak to robić skutecznie. Czego możemy się od nich nauczyć?

Warto zauważyć, że na Zachodzie dużym problemem jest nadwaga u dzieci, która stała się w ostatnich latach niemal epidemią, natomiast w Japonii liczba otyłych dzieci spada z roku na rok. Sekret tkwi przede wszystkim w zdrowym odżywianiu i jakości produktów, które podaje się dziecku. Warto od Japończyków przejąć ich nawyki takie jak: jedzenie większej ilości warzyw i owoców, rzadsze korzystanie z cukru i soli, używanie mniejszych talerzy i sięganie po mniej przetworzone produkty. Mali Japończycy niechętnie sięgają po fast-foody i słodycze, za to mają wybór na talerzu. Dzieci w Japonii uczy się także szacunku do jedzenia, zapoznaje się je z różnymi smaki już od małego. Posiłki nie są jedynie koniecznością, ale okazją do cieszenia się nowymi doznaniami oraz do spędzania czasu z rodziną.  Japońcy rodzice także są bardzo cierpliwi, gdy dziecku coś nie smakuje, nie zmuszają, a proponują co jakiś czas.

Jedzenie, obok zasypiania, ubierania czy korzystania z toalety jest idealnym obszarem do manifestowania swojego odmiennego zdania. Warto na początku uświadomić sobie, że dziecko wie, czy jest głodne i zmuszanie go do jedzenia sprawia, że dziecko przestaje słuchać swojego organizmu. Wspólne posiłki i rozmowa sprawiają, że jedzenie odbywa się w przyjemnej atmosferze, a dzięki temu dziecko będzie jeść chętniej z własnej inicjatywy. Pozwól dziecku jeść to, na co ma ochotę jak mieszkańcy Japonii. Dawaj dziecku wybór, a także zadbaj, by talerz był różnorodny i kolorowy. To pozwoli się dziecku nauczyć słuchania własnego organizmu i własnych potrzeb żywieniowych.

Pozwalaj dziecku wybierać w sklepie to, na co miałoby ochotę. Pozwól maluchowi także pomagać w kuchni. Jak wynika z badań pozwolenie dzieciom w wieku 6-10 lat na próbowanie swoich sił w kuchni, poprawi ich nawyki żywieniowe. Co ciekawsze mali Japończycy pomagają w szkolnych stołówkach, sprzątając po sobie uczą się obowiązkowości.

Jakie nawyki warto także nabrać? Japończycy jedzą powoli, nie stresują się i nigdzie nie spieszą, czego często o nas nie można powiedzieć. Choć Japończycy mogą kojarzyć się z ciągłym patrzeniem w smartfony w metrze, to jako rodzice pilnują, by maluchy miały odpowiednią ilość ruchu. Większość dzieci jest odprowadzana do szkoły pieszo i codziennie po szkole odwiedza plac zabaw. Czy wiesz, że z danych WHO wynika, że w Japonii ponad 98% dzieci do szkoły chodzi pieszo bądź jeździ na rowerze?

Nie są to trudne zasady, a jaki wspaniały efekt. Warto spróbować!

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz