Czy zęby mleczne mogą się do czegoś przydać?

Okazuje się, że niepotrzebnie je wyrzucamy - są cennym źródłem komórek macierzystych, które mogą wspomagać leczenie dziecka w przyszłości.

dzieci

Wszystkim dzieciom znana jest doskonale legenda o wróżce-zębuszce, która zabiera mleczaka spod poduszki i podkłada tam prezent, w zamian za ząbka. Jako dzieci na pewno zastanawialiście się, co ta wróżka zębuszka może robić z taką ilością zębów. Cóż, okazuje się, że wróżka wiedziała co robi - mleczaki są cennym źródłem komórek macierzystych, któe mogą potencjalnie być wsparciem w leczeniu dziecka w przyszłości.

Zobacz też: Jakie nawyki żywieniowe wprowadzić, aby dziecko miało piękny i zdrowy uśmiech?

Naukowcy przekonują, że zachowanie zęba mlecznego dziecka może pomóc nawet uratować mu życie. Dzieje się tak ponieważ odkryto, że mleczaki zawierają komórki macierzyste, które zachowują się w zębie nawet po ich wypadnięciu. Są zatem bardzo dobrym materiałem wspierającym leczenie wielu organów dziecka w przyszłości. Dzięki nim można wyhodować tkanki wszelkiego rodzaju, zaczynając od sercowych, kończąc na mózgowych.

Być może autor legendy o wróżce zębuszce wiedział już coś na ten temat. Być może to zwykły przypadek. Jednak lekarze i psycholodzy przekonują, by przechowywać w bezpiecznym miejscu zęby mleczne dziecka. Należy pamiętać o sterylnym opakowaniu, najlepiej zamkniętym szczelnie pudełku. Nie należy też otwierać ich, dopóki nie pojawi się taka potrzeba.

Przeczytaj też: Czy mama ma wpływ na to, jakie będą stałe zęby u dziecka?

Są też miejsca w specjalnych laboratoriach, które pozwalają na przechowywanie takich rzeczy za odpowiednią opłatą.

Warto - nigdy nie wiadomo, czy taki ząb mleczny nie uratuje życia naszemu dziecku.

 

AK

Źródło: kobieta.onet.pl, littlethings.com

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz