Żelazo – pierwiastek kształtujący przyszłość Twojego dziecka

Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest głównym składnikiem czerwonego barwnika krwi - hemoglobiny, której najważniejszym zadaniem jest transport tlenu z płuc do tkanek wewnętrznych człowieka. Dlaczego nie można dopuścić do niedoboru żelaza w organizmie i jak zadbać o to, by zawsze było go tyle, ile potrzeba?

ciąża

Według danych przygotowanych przez Center for Disease Control, co roku u 14% dzieci w wieku od 1 do 2 lat zostaje zdiagnozowana anemia. Z tego powodu ponad 392 tys. osób wymaga hospitalizacji, a średnia długość pobytu w szpitalu wynosi około 4 dni.

W Polsce każdego roku u ponad 55% kobiet w ciąży lekarz podczas badań morfologicznych diagnozuje niedokrwistość. W 75%-85% przypadków jej główną przyczyną jest niedobór żelaza odpowiedzialnego za transport tlenu do narządów wewnętrznych, za prawidłowy rozwój płodu (m.in. kształtowanie mózgu dziecka i ośrodkowego układu nerwowego), właściwe funkcjonowanie łożyska, a także za odpowiednie dotlenienie macicy. Niedobór ten może doprowadzić do obniżenia masy urodzeniowej dziecka, wczesnego porodu, a nawet poronienia. 

Jak zatem zadbać o właściwą podaż żelaza w organizmie, zwłaszcza podczas ciąży i karmienia?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz