Masz zespół policystycznych jajników? O tym musisz wiedzieć!

Na czym polega ta choroba?

zespół policystycznych jajników

 

Choroba znana jako zespół policystycznych jajników (z ang. PCO) dotyczy bardzo wielu kobiet w wieku rozrodczym i bierze się z zaburzeń hormonalnych. Jednych hormonów wydziela się za mało, innych za dużo. Podwyższony jest poziom: LH (hormonu lutenizującego), testosteronu, androstedionu, DHEAS (siarczanu dehydroepiandrosteronu) i prolaktyny. Obniżony zaś: FSH (hormonu folikulotropowego) i SHBG (globuliny wiążącej hormony płciowe). W konsekwencji tych odchyłów od normy, kobieta chora może mieć problemy z owulacją, a w konsekwencji – z zajściem w ciążę.

Objawy choroby

Do charakterystycznych objawów PCO należą:

hiperandrogenizm

zmiany skórne (łojotok, trądzik)

nadmierne owłosienie

łysienie

brak owulacji

zbyt duża ilość pęcherzyków prenatalnych w jajniku (tworzą się torbiele)

powiększenie jajników

zaburzenia miesiączkowania

zaburzenia metabolizmu (otyłość, hiperlipidemia, zmniejszona wrażliwość na insulinę, nadprodukcja insuliny)

Sęk w tym, że nie wszystkie kobiety chore mają komplet wymienionych powyżej objawów, a niektóre nie mają w ogóle żadnych, dlatego diagnozowanie PCO jest skomplikowane i niejednoznaczne. Chorobę można pomylić z innymi schorzeniami: przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajnika, dysfunkcją podwzgórzowo-przysadkową, zespołem Cushinga i przerostem nadnerczy.

Leczenie

Po postawieniu diagnozy zwykle rozpoczyna się terapię, która trwa do końca życia. Polega ona na przyjmowaniu leków mających za zadanie okiełznanie męskich hormonów szalejących w organizmie kobiety. Zażywanie pigułek antykoncepcyjnych pomaga w regulacji cyklu miesięcznego.

PCO a ciąża

Rzeczywiście, dla kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników zajście w ciążę jest utrudnione – ma z nim problemy aż 20% chorych. Nie należy jednak zbytnio się tym zamartwiać, ponieważ na szczęście, w dzisiejszych czasach jest mnóstwo metod leczenia niepłodności. Wiele z nich polega właśnie na terapii hormonalnej, która może złagodzić zaburzenia występujące przy PCO, a tym samym zwiększyć szanse na pojawienie się owulacji.

Jeżeli coś jest trudne, nie znaczy to, że jest niemożliwe. Większość kobiet z PCO przy odpowiednim leczeniu i usilnych staraniach, prędzej czy później wita na świecie długo wyczekiwanego maluszka. Może to potrwać nawet kilka lat, ale ponieważ gra jest warta świeczki, nie wolno się poddawać!

zg

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Kasia
2017-08-30 13:23:18

Mam pco i dwa tygodnie temu urodzilam drugiego synka:) nie mozna sie poddawac!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz