Rodzą się pierwsze dzieci z Zika w Europie

Dziecko przyszło na świat w Barcelonie. Matka wróciła z podróży do krajów Ameryki Łacińskiej.

kobieta zika

Jak dotąd przenoszenie wirusa Zika zostało udokumentowana w 84 państwach. Najwięcej zakażeń stwierdzono w Brazylii, gdzie w ciągu roku zarażonych zostało 1,5 mln osób.

Wirus Zika pochodzi z Afryki, jednak rozprzestrzenił się w Azji, Ameryce, Europie. Infekcja zazwyczaj jest bezobjawowa. Nie istnieje leczenie przyczynowe, co oznacza, że nie potrafimy jeszcze zniszczyć wirusa atakującego ludzki organizm. Leczenie skutków powinno przebiegać natomiast w warunkach ambulatoryjnych.

Główną metodą szerzenia się choroby są ukąszenia komarów, drugą drogą jest transmisja przez łożysko matki. Zakażenie wirusem podczas ciąży może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu u rozwijającego się płodu oraz do małogłowia. Dzieci mogą mieć problemy ze wzrokiem, stawami oraz słuchem.

Według raportu amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób - CDC, z ok. 1300 kobiet w 44 stanach USA, które znalazły się w rejestrze ciąż obciążonych Zika, blisko 1000 urodziło dzieci, z których ponad 50 miało wady wrodzone związane z wirusem.

Także w Europie przyszło na świat pierwsze dziecko z Zika. W Barcelonie o zakażeniu wirusem matka dowiedziała się, gdy była w 20. tygodniu ciąży. Wróciła z podróży do krajów Ameryki Łacińskiej.

CDC ostrzega, że tylko jedno na czworo dzieci z wrodzoną infekcją wirusa Zika miało po urodzeniu przeprowadzone badania mózgu (rezonans magnetyczny, tomografia). Badania takie są konieczne, ponieważ w wielu przypadkach dziecko po urodzeniu wydaje się zdrowe, może natomiast mieć poważne defekty mózgu.

tw

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz