24-letnia opiekunka przedszkolaków zmarła przez meningokoki

Nie żyje opiekunka z przedszkola we Wrocławiu. Przyczyną zgonu były meningokoki. Wszystkie nieszczepione dzieci w tej placówce zostaną poddane chemioprofilaktyce.

Przedszkole

Kobieta pracowała w przedszkolu jako pomoc nauczyciela. Ostatni raz w pracy była 29 czerwca. Rodzice 56 dzieci, uczęszczających do tej placówki, już zostali poinformowani o sytuacji.

- Rodzice mają skontaktować się z lekarzem rodzinnym w sprawie przyjęcia chemioprofilaktyki przez dzieci nieszczepione. Kontakt dzieci z opiekunką nie był bardzo bliski, ale zawsze może istnieć prawdopodobieństwo zachorowania - mówi Danuta Swędzioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Źródłem zakażenia meningokokami jest zarówno chory, jak i bezobjawowy nosiciel. Bakterie gromadzą się w nosie i gardle przez kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat, nie wyrządzając nosicielowi krzywdy. Ale jeśli zostaną przekazane innym osobom, mogą wywołać ciężką chorobę. Przypuszcza się, że ok. 20 proc. osób może być bezobjawowymi nosicielami tych bakterii, a w dużych i zamkniętych skupiskach ludzkich, nosicielstwo może sięgać nawet kilkudziesięciu procent.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz