Zygmunt Solorz ostro o daninie solidarnościowej

"Wspieram potrzebujących, pomagam chorym dzieciom i to bez żadnej ustawy" - tak skomentował pomysł wprowadzenia daniny solidarnościowej miliarder i jeden z najbogatszych Polaków. Czy słusznie?

zbigniew solorz

Bogaci Polacy nie mają łatwo w naszym kraju - wielu z nich płaci wysokie podatki, które nieustannie rosną. Są jednak tacy, którzy robią to z własnej woli, bez przymuszania specjalną ustawą - przekonuje właściciel telewizji Polsat mówiąc, że "w Polsacie ponad 20 lat temu założyliśmy fundację, która do dziś pomaga chorym dzieciom. Sam też angażuję się w różne działania, ale nie lubię o tym mówić, bo nie robię tego dla poklasku." Dodał też, że często spotyka się z wysokim wsparciem od innych polskich biznesmenów, najczęściej jednak anonimowo.

Skąd ten sceptyzm? Solorz odniósł się do pomysłu partii rządzącej, która chce zmusić najbogatszych Polaków do wsparcia najbiedniejszych grup społecznych poprzez wprowadzenie daniny solidarnościowej.

"Najważniejsze jest, żeby polskie władze traktowały przedsiębiorców jak partnerów" - dodał Solorz w rozmowie z gazetą "Wprost". Podkreśla też, że jego firmy zapewniają utrzymanie kilkudziesięciu tysiącom pracowników i ich rodzin oraz płacą podatki w Polsce.

Danina solidarnościowa to pomysł, który pojawił się w trakcie protestu rodziców niepełnosprawnych w Sejmie. Szacunki wskazują, że zapewnienie finansowej pomocy niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom to rocznie 9 mld złotych. Politycy wpadli zatem na pomysł, aby sięgnąć do kieszeni polskich przedsiębiorców i prezesów spółek, jednak tylko tych, których zeznania podatkowe PIT wskazują na przychód powyżej miliona złotych rocznie. W Polsce jest takich prawie 25 tysięcy.

Od początku istnienia Fundacja Polsat udzieliła wsparcia wielu dzieciom, finansując im rehabilitację, leczenie oraz zakup sprzętu medycznego na kwotę ponad 5 milionów złotych. Kwotę 2,1 mln przeznaczono jako wsparcie dla ośrodków, które zajmują się leczeniem i rehabilitacją dzieci. Fundacja zaangażowała się również w remont Oddziału Pediatrii w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku. Jest to oddział, który nie był remontowany od ponad 50 lat! Fundacja Zbigniewa Solorza zaangażowała się również w refundację nowatorskiej metody leczenia rozszczepienia kręgosłupa u noworodków. Fundacja Polsat finansuje swoją działalność z datków firm oraz osób fizycznych, a także wpłat 1 procenta podatku PIT.

 

AK

Źródło: wp.pl

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz