Czego świeżo upieczona mama oczekuje od swojego mężczyzny?

Na pytanie odpowiada Katarzyna Kryk, psycholog rodzinny specjalizujący się m. in. w terapii par

kobieta i mężczyzna

Czym dla rodziców są narodziny dziecka?

Narodziny dziecka wszystkim kojarzą się z nieopisaną radością i czymś bardzo ekscytującym, natomiast tacie i mamie towarzyszą dodatkowo trudne emocje, takie jak: zaniepokojenie, zmęczenie czy obawa. Pojawienie się nowego członka rodziny w dotychczas zgranym i czerpiącym z życia duecie to prawdziwy przewrót ról i chaos - wszystko formułuje się od nowa.

Jakie są zatem oczekiwania świeżo upieczonych mam wobec swoich mężczyzn?

Przede wszystkim kobiety potrzebują wsparcia i zrozumienia. Na pierwszy rzut oka wydaję się to oczywiste i łatwe w realizacji. Niemniej w rzeczywistości okazuje się, że mężczyźnie trudno przymknąć oko na kierowaną emocjami i hormonami partnerkę. Jest to wyjątkowa sytuacja, w której obligatoryjnie powinno się akceptować kaprysy, a uśmiechem i miłym gestem zastąpić tłumaczenia i dyskusje. To nic innego jak oferowanie żonie tygodnia miodowego. Mężczyzna powinien wyczuć, czy młoda mama chce zostać sama z dzieckiem (wtedy warto zająć się sprawami domowymi, tak by wyręczyć ją w codziennych obowiązkach) czy może potrzebuje ciągłej rozmowy albo zupełnej samotności. Jest to okres, kiedy kobieta oczekuje wsparcia ze strony najbliższych, jednak musi być ono dostosowane do jej bieżących potrzeb.

Świeżo upieczone mamy wymagają również obecności mężczyzny m. in. w szpitalu z różnych względów – poczucie bezradności i potrzeby bezpieczeństwa. Ważne jest też uczestnictwo ojca przy ubieraniu czy ważeniu dziecka – tak, by kobieta nie czuła się w tej sytuacji samotna. Młode mamy trzeba też uprzedzać o zmianach i planach np. wizyta rodziny, a także dużo chwalić i doceniać.

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mama
2017-12-09 09:01:24

Równolegle ze szkołą rodzenia powinno być prowadzone rodzicielskie przystosowanie dla mężczyzn. Większość kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, z czym wiąże się poród i jakie są jego konsekwencje. O połogu już nie wspominając.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Alina
2017-12-09 01:19:38

Kobieta wymaga jeszcze wstrzemięźliwości seksualnej, a mężczyzna rzadko zdaje się to rozumieć!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz